Ինչպե՞ս հիփոթեքային վարկ ստանալ նվազագույն տոկոսադրույքով 2025-ին
2025 թվականին Հայաստանում գործում է հիփոթեքային վարկերի մի քանի տասնյակ ծրագիր՝ ինչպես բանկերի սակագների հիման վրա, այնպես էլ պետական սուբսիդավորման ծրագրերով։ Տոկոսադրույքների տատանումը շատ մեծ է․ հնարավոր է հիփոթեք ձևակերպել՝ սկսած 1%-ից մինչև տարեկան 18%։ Ինչպե՞ս ճիշտ ընտրել և ստանալ ամենաօգտակար հիփոթեքը։ Այս հոդվածում մանրամասն կներկայացնենք, թե ինչպես ընտրել հիփոթեք Հայաստանում 2025 թվականին՝ նվազագույն տոկոսադրույքով․ որ բանկերն են առաջարկում լավագույն պայմանները և ինչի պետք է ուշադրություն դարձնել՝ ավելի քիչ վճարելու համար։
Ինչպե՞ս ճիշտ ընտրել հիփոթեքը
Յուրաքանչյուր հիփոթեքային վարկի վերջնական արժեքը կախված է մի քանի պարամետրերից, որոնցից յուրաքանչյուրին անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել բանկի և հիփոթեքային ծրագրի ընտրության ժամանակ։ Ահա այն բոլոր ասպեկտների ցանկը, որոնք կկանխորոշեն ձեր վարկի արժեքը.
1. Տարեկան տոկոսադրույք․ որքան ցածր է, այնքան քիչ եք գերավճարում։
2. Էֆեկտիվ տոկոսադրույք․ ներառում է միջնորդավճարներն ու լրացուցիչ ծախսերը։ Փորձեք ուշադրություն դարձնել հենց դրան։ Այս տոկոսադրույքը ներառում է հիփոթեքային վարկերին բնորոշ բազմաթիվ լրացուցիչ ծախսեր։ AFM-ում մենք միշտ համեմատում ենք վարկերը ըստ էֆեկտիվ տոկոսադրույքի, որպեսզի իսկապես ցույց տանք ամենաօգտակար առաջարկները։
3. Վարկի ժամկետ․ ազդում է ամսական վճարի և վերջնական գերավճարի վրա։ Քանի որ ժամկետը ավելի երկար է, գերավճարն ավելի մեծ կլինի, բայց ամսական վճարները՝ ավելի փոքր։
4. Կանխավճար․ որքան բարձր է կանխավճարը, այնքան փոքր է վարկի ընդհանուր գումարը և, համապատասխանաբար, փոքր է գերավճարը։ Հաճախ բանկերը հաճախորդներին, ովքեր ավելի բարձր կանխավճար ունեն, առաջարկում են ավելի ցածր տոկոսադրույք։
5. Վարկի արժույթ․ ֆինանսական մասնագետները խորհուրդ են տալիս հիփոթեք վերցնել ձեր եկամտի արժույթով։ Բացի այդ, Հայաստանի օրենսդրությամբ երկրի ռեզիդենտները կարող են հիփոթեք վերցնել միայն ՀՀ դրամով։
AFM-ի թիմը հաշվի է առնում այս բոլոր ասպեկտները, երբ ներկայացնում է հիփոթեքային վարկերի էֆեկտիվ տոկոսադրույքները, ուստի կարող եք վստահորեն ընտրել ամենաօգտակար տարբերակը մեր կայքի «Հիփոթեք» բաժնում։
Ինչո՞ւ է կարևոր նվազագույն տոկոսադրույք գտնելու
Տոկոսադրույքը վարկի հիմնական պարամետրերից մեկն է։ Վարկառուների մեծ մասը կողմնորոշվում է հենց դրանով՝ և դա ճիշտ է։ Տարեկան տոկոսադրույքի ընդամենը 1% տարբերությունը կարող է հանգեցնել զգալի գերավճարի։ Օրինակ․
1. Վարկ՝ 20 մլն ՀՀ դրամի չափով, 20 տարի ժամկետով
2. 7% և 8% տոկոսադրույքների տարբերությունը կկազմի մոտ ≈ 2.4 մլն ՀՀ դրամի գերավճար ամբողջ ժամկետի ընթացքում։
Այսպիսով, երկարաժամկետ վարկերի դեպքում, ինչպիսին է հիփոթեքը, տոկոսադրույքը հիմնական գործոններից մեկն է, որը կանխորոշում է ձեր վերջնական գերավճարը բնակարանի կամ տան համար։
Եկեք մանրամասն դիտարկենք, թե ինչ կարելի է անել՝ Հայաստանում ամենացածր տոկոսադրույքով հիփոթեքային վարկ ձևակերպելու համար։
Ուղեցույց՝ ինչպես ստանալ ամենացածր տոկոսադրույքը Հայաստանում
1․ Գնահատեք ձեր վճարունակությունն ու կանխավճարի չափը
Բանկերը ավելի հեշտությամբ նվազեցնում են տոկոսադրույքը այն հաճախորդների համար, ովքեր ունեն կայուն եկամուտ և կարող են ավելի մեծ կանխավճար վճարել։ Եթե ունեք ավանդ բանկում կամ խնայողություններ տանը, դիտարկեք դրանք որպես կանխավճար օգտագործելու տարբերակը․ այդպես տոկոսները կկուտակվեն ավելի փոքր գումարի վրա, և բանկը կարող է հաստատել ավելի ցածր տոկոսադրույք։
2․ Պատրաստեք փաստաթղթերի առավել ամբողջական փաթեթը
Անձնագիր, եկամտի վերաբերյալ տեղեկանք, աշխատանքային գործունեությունը հաստատող փաստաթղթեր․ այս ամենը կօգնի բանկին ավելի արագ դիտարկել ձեր դիմումը։ Լավ պատրաստված փաթեթը հնարավորություն կտա արագ ստանալ որոշում։
3․ Ընտրեք ճիշտ ծրագիրը
Օգտվեք AFM հարթակից ծրագրերը համեմատելու համար։ «Հիփոթեք» բաժնում նշեք այն գույքի արժեքը, որը ցանկանում եք գնել, և այն կանխավճարի չափը, որը ձեզ հարմար է։ Արդյունքներում առաջինը կցուցադրվեն նվազագույն տոկոսադրույքով տարբերակները։ Ընտրեք լավագույն պայմաններով ծրագիրը և մանրամասն ուսումնասիրեք այն։
4․ Պարզաբանեք բոլոր նրբությունները
Որոշ բանկեր օգտագործում են բարձրաձայնված մարքեթինգային հնարքներ և կարող են խոստանալ տոկոսադրույքներ՝ «սկսած 6,9%»։ Սա արվում է, որպեսզի դուք ուշադրություն դարձնեք այդ ապրանքին, սակայն մանրամասները ուսումնասիրելիս վարկը կարող է զգալիորեն թանկանալ։ Նախապես պարզաբանեք բոլոր պայմանները և կողմնորոշվեք ըստ էֆեկտիվ տոկոսադրույքի․ AFM հարթակում մենք ներկայացնում ենք ամբողջական տեղեկատվություն և ցույց ենք տալիս առաջարկները սկսած նվազագույն էֆեկտիվ տոկոսադրույքից։
5․ Դիմեք միաժամանակ մի քանի բանկերում
Այսպես դուք միանգամից կստանաք մի քանի առաջարկ՝ հնարավորություն ունենալով ընտրել ամենաօգտակար տարբերակը։ Այնուամենայնիվ փաստաթղթերը արդեն հավաքված են, ուստի ինչու չօգտվել առիթից և դիմել մի քանի բանկ, որպեսզի համեմատեք արդեն հաստատված առաջարկները։
6․ Ամրագրեք տոկոսադրույքը պայմանագրում
Համոզվեք, որ վարկային պայմանագրում ամրագրված է այն տոկոսադրույքը, որի վրա կողմնորոշվել եք։ Ուշադրություն դարձրեք տոկոսադրույքի տեսակին։ Ֆիքսված տոկոսադրույքի դեպքում ամսական վճարները չեն փոփոխվի վարկի ամբողջ ընթացքում, ինչը հարմար է բյուջեն պլանավորելու համար։ Տատանվող տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել՝ կախված օրինակ՝ Կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքից։ Այս տարբերակը կարող է լինել շահավետ կարճաժամկետ հեռանկարում, բայց երկարաժամկետում պարունակում է ավելի շատ ռիսկեր։ AFM հարթակում դուք կարող եք ընտրել տոկոսադրույքի տեսակը՝ ֆիլտրերի միջոցով։
Որտե՞ղ կարող եք ցածր տոկոսադրույքով հիփոթեքային վարկ ստանալ
Մենք ուսումնասիրել ենք Հայաստանի բանկերի հիփոթեքային ծրագրերը և կազմել հնգյակ այն բանկերից, որոնք առաջարկում են ամենացածր տոկոսադրույքները։ Ստորև բերված աղյուսակում ներկայացված են միայն բանկերի սեփական ծրագրերը՝ առանց պետական սուբսիդիաների հաշվառման։
ԲանկԾրագրի անվանումՆվազագույն տոկոսադրույք (%)
ArdshinbankՀիփոթեքային վարկեր ՀՎՀԿ-ների համար9.5
ArtsakhbankԲնակարանային միկրովարկեր և էներգաարդյունավետ բնակարանի վարկեր10.0
Byblos Bank ArmeniaԱնշարժ գույքի կառուցապատման վարկ12.25
IDBankՁեռքբերում․ Բանկի սեփական միջոցներով12.25
AMIO BankԱՄԻՈ-ՌԵՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄ12.5
Բոլոր նշված տոկոսադրույքները գործում են ծրագրերի ստանդարտ պայմանների և 10–30% կանխավճարի դեպքում։
Ուշադրություն դարձրեք, որ տոկոսադրույքները կարող են տատանվել՝ կախված վարկի գումարից, ժամկետից և կանխավճարի չափից։
Հաշվարկեք հիփոթեքն առցանց
Ուզում եք իմանալ, թե որքան կվճարեք հիփոթեքային վարկի դիմաց՝ որոշակի տոկոսադրույքով և ժամկետով։ Օգտվեք AFM-ի անվճար հիփոթեքային հաշվիչից.
AFM հիփոթեքային հաշվիչը կօգնի հաշվարկել․
1. ամսական վճարը
2. վարկի ընդհանուր գերավճարը
3. տոկոսադրույքի և ժամկետի ազդեցությունը գումարի վրա
Փորձեք հենց հիմա՝ մուտքագրեք գումարը, ժամկետը և տոկոսադրույքը՝ և արդյունքը կստանաք 5 վայրկյանում։
Բանկային և պետական ծրագրերի պայմանները․ ի՞նչ տարբերություն կա
ՊարամետրԲանկային հիփոթեքՊետական ծրագիր (սուբսիդավորված)
ՏոկոսադրույքՍկսած 6.8%-ից մինչև 13%Սկսած 0%-ից մինչև 7.5%
Պահանջներ վարկառուի նկատմամբԵկամուտ, տարիքի սահմանափակում, վճարունակությունԼրացուցիչ չափորոշիչներ՝ տարիքը, կարգավիճակը
ԿանխավճարՍկսած 10–30%Սկսած 0% (առանձին դեպքերում)
Պետական աջակցությունՉկաԱյո (սուբսիդիաներ կամ հարկային արտոնություն)
ՓաստաթղթերՍտանդարտ փաթեթՊլյուս համապատասխանության հաստատում
Դիմումի դիտարկման ժամկետ5–10 աշխատանքային օր7–15 օր (երբեմն՝ ավելի երկար)
Եթե համապատասխանեք պետական ծրագրերի պահանջներին՝ օգտվեք դրանցից։
Եթե ոչ՝ փնտրեք բանկեր, որոնք առաջարկում են հիմնական տոկոսադրույք 7%-ից ցածր։
6 հնարք՝ ինչպես նվազեցնել տոկոսադրույքը
1. Պետական ծրագիր․ մասնակցեք ծրագրերին, ինչպիսիք են «Մատչելի բնակարան», «Բնակարան զինծառայողներին», «Ղարաբաղից ընտանիքների համար» և այլք։ Այս ծրագրերը նախատեսում են տոկոսադրույքի մասնակի կամ ամբողջական սուբսիդավորում։ Որոշ դեպքերում տոկոսադրույքը կարող է իջեցվել մինչև 0%՝ հատկապես եթե բնակվում եք սահմանամերձ տարածքում կամ համապատասխանեցնում եք սոցիալական կատեգորիայի չափորոշիչներին։
2. 30% կանխավճար․ եթե պատրաստ եք կատարել ավելի բարձր կանխավճար (օրինակ՝ 30% և ավելի), բանկը կդիտարկի ձեզ որպես ավելի ցածր ռիսկային վարկառուի։ Սա կարող է հիմք հանդիսանալ ավելի ցածր տոկոսադրույք ստանալու համար։
3. Լավ վարկային պատմություն․ նախորդ վարկերի գծով ժամկետանցումների բացակայությունը, ACRA-ում դրական պատմության առկայությունը և կանոնավոր եկամուտները ցույց են տալիս բանկին ձեր վստահելիությունը։ Նման հաճախորդները հաճախ ստանում են լավագույն պայմաններ՝ առանց լրացուցիչ բանակցությունների։
4. Նախնական անշարժ գույքի ձեռքբերում․ եթե գույքը նորակառույց է, բանկը կարող է առաջարկել ավելի բարենպաստ պայմաններ, քան երկրորդային շուկայում գտնվող բնակարանների համար։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ նորակառույցները հաճախ ապահովագրված են, ավելի հեշտ իրացվելի են և համապատասխանում են ժամանակակից ստանդարտներին։
5. Գնում Երևանից դուրս․ եթե անշարժ գույքը գտնվում է մարզերում, օրինակ՝ Աշտարակում, Արտաշատում, Աբովյանում կամ այլ բնակավայրերում, գույքի գինը սովորաբար ավելի ցածր է։ Որոշ բանկեր առաջարկում են արտոնյալ պայմաններ մարզերում բնակարան գնելու համար, այդ թվում՝ նվազեցված տոկոսադրույքներ։
6. Աշխատավարձային ծրագիր․ եթե ձեր գործատուն աշխատավարձը փոխանցում է այն բանկի հաշիվ, որտեղից ցանկանում եք վերցնել հիփոթեքը, ապա կարող եք օգտվել արտոնյալ տոկոսադրույքից։ Նման առաջարկներ գործում են գրեթե բոլոր բանկերում և կարող են ապահովել 0.3–1% տարեկան խնայողություն։
Հաճախ տրվող հարցեր նվազագույն տոկոսադրույքների մասին (FAQ)
Որքա՞ն է նվազագույն տոկոսադրույքը 2025 թվականին։
Դրամով հիփոթեքային վարկերի համար 6.8%-ից սկսվող տոկոսադրույքը համարվում է առևտրային բանկերի մեջ ամենացածրերից մեկը։ Պետական ծրագրերի շրջանակում հնարավոր է տոկոսադրույքի իջեցում մինչև 0%․ եթե տոկոսադրույքը սուբսիդավորվում է պետության կողմից։
Ինչու՞ բանկը կարող է չտալ նվազագույն տոկոսադրույքը, նույնիսկ եթե այն նշված է կայքում։
Նշված տոկոսադրույքը «սկսած» ցուցանիշ է և գործում է բոլոր պայմանների պահպանման դեպքում՝ բարձր կանխավճար, պաշտոնական եկամուտներ, լավ վարկային պատմություն։ Մյուս դեպքերում բանկը կարող է առաջարկել ավելի բարձր տոկոսադրույք։
Ի՞նչ գործոններ են ազդում նվազագույն տոկոսադրույք ստանալու վրա։
Հիմնական գործոնները․
1. կանխավճարի չափը
2. պաշտոնական զբաղվածություն
3. վարկային պատմություն
4. աշխատավարձային ծրագրին մասնակցություն
5. գույքի տեսակը (նորակառույց կամ երկրորդական շուկա)
6. պետական ծրագրի առկայություն
Ամենաշահավետ հիփոթեքային վարկերը կարող եք գտնել նաև մեր հարթակում։
Հնարավո՞ր է նվազագույն տոկոսադրույքը ամրագրել պայմանագիր ստորագրելուց առաջ։
Այո, սակայն միայն այն դեպքում, եթե բանկը տալիս է գրավոր առաջարկ՝ տոկոսադրույքը որոշակի ժամկետով (սովորաբար 5–15 աշխատանքային օր) երաշխավորելու պայմանով։ Դիմում ներկայացնելիս անհրաժեշտ է պարզաբանել այս պահը։
Ի՞նչ թաքնված ռիսկեր կարող են բարձրացնել տոկոսադրույքը։
1. ապահովագրության բացակայություն
2. կանխավճարի նվազում
3. աշխատավարձային ծրագրից հրաժարում
4. երկրորդային շուկայում անշարժ գույքի գնում
5. բաց վարկերի կամ անցյալում ժամկետանցումների առկայություն
2025 թվականին Հայաստանում հիփոթեքային վարկ ստանալ նվազագույն տոկոսադրույքով այլևս երազանք չէ, այլ՝ իրական հնարավորություն։ Ամենակարևորը՝ ընտրությանը մոտենալ մտածված։ Ահա թե ինչն է իսկապես կարևոր.
1. Համեմատեք բանկերի առաջարկները․ տոկոսադրույքները սկսվում են 6.8%-ից, սակայն հասանելի են ոչ բոլորի համար։
2. Ստուգեք պայմանները․ ցածր տոկոսադրույքը կախված է կանխավճարից, փաստաթղթերից և վարկային պատմությունից։
3. Օգտվեք պետական ծրագրերից․ երիտասարդ ընտանիքների, զինծառայողների և Ղարաբաղից ընտանիքների համար հասանելի են սուբսիդիաներ և նույնիսկ 0% հիփոթեքային վարկեր։
4. Դիմումը ներկայացրեք գրագետ․ նախապես պարզեք, թե ինչն է ազդում տոկոսադրույքի վրա և ինչպես ամրագրել այն։
5. Ինքնուրույն նվազեցրեք տոկոսադրույքը՝ աշխատավարձային ծրագրի, նորակառույցների, մեծ կանխավճարի կամ Երևանից դուրս անշարժ գույքի գնման միջոցով։
Արժե հիշել․
Նույնիսկ 1% տարբերությունը կարող է միլիոնավոր ՀՀ դրամ խնայողություն ապահովել։ Մի ծուլացեք հաշվել կամ խնդրեք բանկի աշխատակցին օգնել։
Օգտվեք գործիքներից․ AFM հիփոթեքային հաշվիչը թույլ կտա հաշվել ձեր գերավճարը և ամսական վճարը ընդամենը 5 վայրկյանում։
Եթե դուք կամ ձեր հարազատները պլանավորում են գնել անշարժ գույք, կիսվեք այս հոդվածով։ Այն կօգնի խնայել ժամանակ, նյարդեր և գումար։ Իսկ որպեսզի չգերավճարեք և ստանաք անհատական առաջարկներ, պարզապես մտեք AFM։ Այնտեղ կգտնեք ձեր համար ամենահարմար հիփոթեքային վարկի տարբերակը։

How to Get a Mortgage in Armenia at the Lowest Rate in 2025
In 2025, Armenia offers several dozen mortgage programs — both through standard bank rates and government-subsidized programs. The range of interest rates is very wide: it’s possible to get a mortgage with rates as low as 1% or as high as 18% per annum.
How do you make the right choice and secure the best mortgage deal?
In this article, we’ll break down in detail how to choose a mortgage with the lowest interest rate in Armenia in 2025: which banks offer the best conditions, and what you should keep in mind and do to minimize your costs.
How to Choose the Right Mortgage?
The final cost of any mortgage loan depends on several factors, each of which must be considered when selecting a bank and a mortgage program.
Here’s a list of key aspects that determine the total cost of your loan:
1. Annual interest rate — the lower it is, the less you overpay.
2. Effective interest rate — includes fees and additional costs. Always pay attention to this rate. It reflects all hidden costs, which can be significant in mortgages. At AFM, we always compare loans based on the effective rate to show you the truly best offers!
3. Loan term — affects both the monthly payment and the total overpayment. The longer the term, the lower the monthly payments but the higher the total cost.
4. Down payment — the higher the down payment, the smaller the loan amount and, accordingly, the lower the overpayment. Often, banks offer better rates to clients with a larger down payment.
5. Loan currency — financial experts recommend taking out a mortgage in the same currency as your income. In addition, under Armenian law, residents can only take mortgages in Armenian drams (AMD).
All these factors are taken into account by the AFM team when displaying the effective mortgage rate, so you can confidently choose the most advantageous offer on our "Mortgage" page.
Why Is It Important to Look for the Lowest Rate?
The interest rate is one of the key parameters of any loan. Most borrowers focus primarily on it — and rightly so. Even a 1% difference in the annual rate can lead to a significant overpayment. For example:
1. With a loan of 20 million AMD over 20 years,
2. the difference between a 7% and an 8% interest rate would result in approximately 2.4 million AMD in additional costs over the entire term.
Thus, for long-term loans like mortgages, the interest rate becomes one of the main factors determining your final overpayment for an apartment or a house.
Let’s take a closer look at what you can do to secure the lowest mortgage rate in Armenia.
How to Get the Lowest Mortgage Rate in Armenia: Step-by-Step Guide
1. Assess your financial capacity and down payment size
Banks are more willing to offer lower rates to clients with stable incomes and larger down payments. Even if you have savings in a bank or at home, consider using them as part of your down payment. This way, interest will be charged on a smaller loan amount, and the bank may approve a lower rate.
2. Prepare a complete set of documents
A passport, income certificate, and employment verification documents — all of these will help the bank review your application faster. A well-prepared document package significantly increases your chances of quick approval.
3. Choose the right program
Use the AFM platform to compare mortgage programs. In the "Mortgage" section, specify the property price you are aiming for and the amount of down payment you are comfortable with. The results will always prioritize the lowest available rates. Pick the best conditions and study the program details carefully.
4. Clarify all details
Some banks use marketing techniques, advertising rates "starting from 6.9%." These offers are designed to catch your attention, but once you dive into the details, the actual loan cost may be much higher. Always double-check the conditions and focus on the effective interest rate: on our platform, we display full information and sort offers starting from the lowest effective rates.
5․ Apply to multiple banks at once
Submitting applications to several banks will give you multiple offers to choose from. Since you already have your documents prepared, it's easy to apply to several institutions and compare the terms of approved loans.
6. Fix the rate in the contract
Make sure the contract reflects exactly the rate you were promised. Pay attention to the type of rate:
1. Fixed rate — your monthly payment will remain stable throughout the loan term, making it easier to plan your budget.
2. Variable rate — the rate can change, often tied to the Central Bank’s key rate. It can be attractive in the short term but carries more risks in the long term.
At AFM, you can easily select your preferred type of rate using filters.
Where Can You Find the Lowest Mortgage Rates in Armenia?
We analyzed the mortgage programs offered by Armenian banks and compiled a ranking of the top five banks with the lowest interest rates.
The table below includes only the banks' standard offers, excluding government subsidies.
BankProgram NameMinimum Rate (%)
ArdshinbankMortgage Loans for Non-Residents of Armenia9.5
ArtsakhbankHousing Microloans and Energy-Efficient Housing Loans10.0
Byblos Bank ArmeniaReal Estate Construction Loan12.25
IDBankProperty Purchase: Funded by Bank’s Own Resources12.25
AMIO BankAMIO-REFINANCING12.5
All listed rates apply under standard program conditions with a down payment ranging from 10% to 30%.
Please note that actual rates may vary depending on the loan amount, term, and size of the down payment.
Calculate Your Mortgage Online
Want to find out how much you’ll pay for your mortgage based on a specific rate and term?
Use AFM's free mortgage calculator:
AFM’s calculator will help you determine:
1. Monthly payment
2. Total overpayment on the loan
3. Impact of rate and term on the total amount
Try it now: just enter the amount, term, and rate — and get your results in 5 seconds.
Bank Programs vs. Government Programs: What’s the Difference?
ParameterBank Mortgage ProgramGovernment-Subsidized Program
Interest RateFrom 6.8% to 13%From 0% to 7.5%
Borrower RequirementsIncome, age, creditworthinessAdditional criteria: age, status
Down PaymentFrom 10% to 30%From 0% (in certain cases)
Government SupportNoYes (subsidies or tax benefits)
DocumentsStandard packagePlus eligibility confirmation
Application Review Time5–10 business days7–15 days (sometimes longer)
If you qualify for government support programs — be sure to use them.
If not — look for banks offering a base rate below 7%.
6 Ways to Further Reduce Your Mortgage Rate
1. Government Programs — Participate in programs like "Affordable Housing", "Mortgage For Military Personnel", "For Families from Karabakh", and others. These initiatives offer partial or full interest rate subsidies. In some cases, the rate can even be reduced to 0%, especially if you live in a border region or belong to a designated social category.
2. 30% Down Payment — If you are able to make a larger down payment (for example, 30% or more), the bank will view you as a lower-risk borrower. This can serve as a basis for offering a reduced interest rate.
3. Good Credit History — Having no delinquencies on previous loans, maintaining a positive credit record with ACRA, and showing consistent income streams demonstrate your reliability to the bank. Such clients often receive better terms without additional negotiations.
4. Buying New Property — If you are purchasing newly built real estate, the bank may offer better terms compared to secondary market properties. New buildings are typically insured, more liquid, and meet modern standards, making them more attractive for lenders.
5. Buying Outside Yerevan — In regions like Ashtarak, Artashat, Abovyan, and other towns, real estate prices are lower. Some banks offer preferential terms, including reduced rates, for property purchases outside the capital.
6. Payroll Project — If your employer transfers your salary to an account at the same bank where you are applying for a mortgage, you can qualify for a preferential interest rate. These offers are available at most banks and can save you 0.3% to 1% per annum.
FAQ: Common Questions About the Lowest Mortgage Rates
What is considered a low mortgage rate in 2025?
A rate starting from 6.8% for mortgages in Armenian drams is among the lowest available from commercial banks. Within government programs, rates can be reduced to 0% if the interest is subsidized by the state.
Why might a bank not offer the lowest advertised rate?
The advertised rate is the "starting from" rate, and it applies only if all conditions are met — a high down payment, official income, and a strong credit history. In other cases, the bank may offer a higher rate.
What factors influence getting the lowest rate?
The main factors include:
1. Size of the down payment
2. Official employment
3. Credit history
4. Participation in a payroll project
5. Type of property (new construction vs. secondary market)
6. Eligibility for a government program
You can also find the most favorable mortgage loans on our platform.
Can you lock in the lowest rate before signing the contract?
Yes, but only if the bank issues a written offer guaranteeing the rate for a specific period (usually 5–15 business days). Be sure to clarify this when submitting your application.
What hidden factors can increase the rate?
1. Lack of insurance
2. Decreased down payment
3. Refusal to join a payroll project
4. Buying property on the secondary market
5. Existing loans or past delinquencies
In 2025, securing a mortgage at the lowest rate in Armenia is not a dream — it’s a very real and achievable goal. The key is to approach the process thoughtfully.
Here’s what truly matters:
1. Compare banks — rates start from 6.8%, but not everyone qualifies for them.
2. Check all conditions — low rates depend on your down payment, documentation, and credit history.
3. Use government programs — young families, military personnel, and families from Karabakh can receive subsidies and even 0% mortgages.
4. Submit your application carefully — find out in advance what affects the rate and how to lock it in.
5. Work on lowering your rate — by participating in payroll programs, buying new properties, making a larger down payment, or purchasing outside Yerevan.
Remember:
Even a 1% difference in the rate can save you millions of drams. Don’t hesitate to calculate it yourself or ask a bank representative for assistance.
Use helpful tools:
AFM’s mortgage calculator can instantly show you your monthly payment and total overpayment — in just 5 seconds.