Ինչպե՞ս հիփոթեքային վարկ ստանալ նվազագույն տոկոսադրույքով 2025-ին
2025 թվականին Հայաստանում գործում է հիփոթեքային վարկերի մի քանի տասնյակ ծրագիր՝ ինչպես բանկերի սակագների հիման վրա, այնպես էլ պետական սուբսիդավորման ծրագրերով։ Տոկոսադրույքների տատանումը շատ մեծ է․ հնարավոր է հիփոթեք ձևակերպել՝ սկսած 1%-ից մինչև տարեկան 18%։ Ինչպե՞ս ճիշտ ընտրել և ստանալ ամենաօգտակար հիփոթեքը։ Այս հոդվածում մանրամասն կներկայացնենք, թե ինչպես ընտրել հիփոթեք Հայաստանում 2025 թվականին՝ նվազագույն տոկոսադրույքով․ որ բանկերն են առաջարկում լավագույն պայմանները և ինչի պետք է ուշադրություն դարձնել՝ ավելի քիչ վճարելու համար։
Ինչպե՞ս ճիշտ ընտրել հիփոթեքը
Յուրաքանչյուր հիփոթեքային վարկի վերջնական արժեքը կախված է մի քանի պարամետրերից, որոնցից յուրաքանչյուրին անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել բանկի և հիփոթեքային ծրագրի ընտրության ժամանակ։ Ահա այն բոլոր ասպեկտների ցանկը, որոնք կկանխորոշեն ձեր վարկի արժեքը.
1. Տարեկան տոկոսադրույք․ որքան ցածր է, այնքան քիչ եք գերավճարում։
2. Էֆեկտիվ տոկոսադրույք․ ներառում է միջնորդավճարներն ու լրացուցիչ ծախսերը։ Փորձեք ուշադրություն դարձնել հենց դրան։ Այս տոկոսադրույքը ներառում է հիփոթեքային վարկերին բնորոշ բազմաթիվ լրացուցիչ ծախսեր։ AFM-ում մենք միշտ համեմատում ենք վարկերը ըստ էֆեկտիվ տոկոսադրույքի, որպեսզի իսկապես ցույց տանք ամենաօգտակար առաջարկները։
3. Վարկի ժամկետ․ ազդում է ամսական վճարի և վերջնական գերավճարի վրա։ Քանի որ ժամկետը ավելի երկար է, գերավճարն ավելի մեծ կլինի, բայց ամսական վճարները՝ ավելի փոքր։
4. Կանխավճար․ որքան բարձր է կանխավճարը, այնքան փոքր է վարկի ընդհանուր գումարը և, համապատասխանաբար, փոքր է գերավճարը։ Հաճախ բանկերը հաճախորդներին, ովքեր ավելի բարձր կանխավճար ունեն, առաջարկում են ավելի ցածր տոկոսադրույք։
5. Վարկի արժույթ․ ֆինանսական մասնագետները խորհուրդ են տալիս հիփոթեք վերցնել ձեր եկամտի արժույթով։ Բացի այդ, Հայաստանի օրենսդրությամբ երկրի ռեզիդենտները կարող են հիփոթեք վերցնել միայն ՀՀ դրամով։
AFM-ի թիմը հաշվի է առնում այս բոլոր ասպեկտները, երբ ներկայացնում է հիփոթեքային վարկերի էֆեկտիվ տոկոսադրույքները, ուստի կարող եք վստահորեն ընտրել ամենաօգտակար տարբերակը մեր կայքի «Հիփոթեք» բաժնում։
Ինչո՞ւ է կարևոր նվազագույն տոկոսադրույք գտնելու
Տոկոսադրույքը վարկի հիմնական պարամետրերից մեկն է։ Վարկառուների մեծ մասը կողմնորոշվում է հենց դրանով՝ և դա ճիշտ է։ Տարեկան տոկոսադրույքի ընդամենը 1% տարբերությունը կարող է հանգեցնել զգալի գերավճարի։ Օրինակ․
1. Վարկ՝ 20 մլն ՀՀ դրամի չափով, 20 տարի ժամկետով
2. 7% և 8% տոկոսադրույքների տարբերությունը կկազմի մոտ ≈ 2.4 մլն ՀՀ դրամի գերավճար ամբողջ ժամկետի ընթացքում։
Այսպիսով, երկարաժամկետ վարկերի դեպքում, ինչպիսին է հիփոթեքը, տոկոսադրույքը հիմնական գործոններից մեկն է, որը կանխորոշում է ձեր վերջնական գերավճարը բնակարանի կամ տան համար։
Եկեք մանրամասն դիտարկենք, թե ինչ կարելի է անել՝ Հայաստանում ամենացածր տոկոսադրույքով հիփոթեքային վարկ ձևակերպելու համար։
Ուղեցույց՝ ինչպես ստանալ ամենացածր տոկոսադրույքը Հայաստանում
1․ Գնահատեք ձեր վճարունակությունն ու կանխավճարի չափը
Բանկերը ավելի հեշտությամբ նվազեցնում են տոկոսադրույքը այն հաճախորդների համար, ովքեր ունեն կայուն եկամուտ և կարող են ավելի մեծ կանխավճար վճարել։ Եթե ունեք ավանդ բանկում կամ խնայողություններ տանը, դիտարկեք դրանք որպես կանխավճար օգտագործելու տարբերակը․ այդպես տոկոսները կկուտակվեն ավելի փոքր գումարի վրա, և բանկը կարող է հաստատել ավելի ցածր տոկոսադրույք։
2․ Պատրաստեք փաստաթղթերի առավել ամբողջական փաթեթը
Անձնագիր, եկամտի վերաբերյալ տեղեկանք, աշխատանքային գործունեությունը հաստատող փաստաթղթեր․ այս ամենը կօգնի բանկին ավելի արագ դիտարկել ձեր դիմումը։ Լավ պատրաստված փաթեթը հնարավորություն կտա արագ ստանալ որոշում։
3․ Ընտրեք ճիշտ ծրագիրը
Օգտվեք AFM հարթակից ծրագրերը համեմատելու համար։ «Հիփոթեք» բաժնում նշեք այն գույքի արժեքը, որը ցանկանում եք գնել, և այն կանխավճարի չափը, որը ձեզ հարմար է։ Արդյունքներում առաջինը կցուցադրվեն նվազագույն տոկոսադրույքով տարբերակները։ Ընտրեք լավագույն պայմաններով ծրագիրը և մանրամասն ուսումնասիրեք այն։
4․ Պարզաբանեք բոլոր նրբությունները
Որոշ բանկեր օգտագործում են բարձրաձայնված մարքեթինգային հնարքներ և կարող են խոստանալ տոկոսադրույքներ՝ «սկսած 6,9%»։ Սա արվում է, որպեսզի դուք ուշադրություն դարձնեք այդ ապրանքին, սակայն մանրամասները ուսումնասիրելիս վարկը կարող է զգալիորեն թանկանալ։ Նախապես պարզաբանեք բոլոր պայմանները և կողմնորոշվեք ըստ էֆեկտիվ տոկոսադրույքի․ AFM հարթակում մենք ներկայացնում ենք ամբողջական տեղեկատվություն և ցույց ենք տալիս առաջարկները սկսած նվազագույն էֆեկտիվ տոկոսադրույքից։
5․ Դիմեք միաժամանակ մի քանի բանկերում
Այսպես դուք միանգամից կստանաք մի քանի առաջարկ՝ հնարավորություն ունենալով ընտրել ամենաօգտակար տարբերակը։ Այնուամենայնիվ փաստաթղթերը արդեն հավաքված են, ուստի ինչու չօգտվել առիթից և դիմել մի քանի բանկ, որպեսզի համեմատեք արդեն հաստատված առաջարկները։
6․ Ամրագրեք տոկոսադրույքը պայմանագրում
Համոզվեք, որ վարկային պայմանագրում ամրագրված է այն տոկոսադրույքը, որի վրա կողմնորոշվել եք։ Ուշադրություն դարձրեք տոկոսադրույքի տեսակին։ Ֆիքսված տոկոսադրույքի դեպքում ամսական վճարները չեն փոփոխվի վարկի ամբողջ ընթացքում, ինչը հարմար է բյուջեն պլանավորելու համար։ Տատանվող տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել՝ կախված օրինակ՝ Կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքից։ Այս տարբերակը կարող է լինել շահավետ կարճաժամկետ հեռանկարում, բայց երկարաժամկետում պարունակում է ավելի շատ ռիսկեր։ AFM հարթակում դուք կարող եք ընտրել տոկոսադրույքի տեսակը՝ ֆիլտրերի միջոցով։
Որտե՞ղ կարող եք ցածր տոկոսադրույքով հիփոթեքային վարկ ստանալ
Մենք ուսումնասիրել ենք Հայաստանի բանկերի հիփոթեքային ծրագրերը և կազմել հնգյակ այն բանկերից, որոնք առաջարկում են ամենացածր տոկոսադրույքները։ Ստորև բերված աղյուսակում ներկայացված են միայն բանկերի սեփական ծրագրերը՝ առանց պետական սուբսիդիաների հաշվառման։
ԲանկԾրագրի անվանումՆվազագույն տոկոսադրույք (%)
ArdshinbankՀիփոթեքային վարկեր ՀՎՀԿ-ների համար9.5
ArtsakhbankԲնակարանային միկրովարկեր և էներգաարդյունավետ բնակարանի վարկեր10.0
Byblos Bank ArmeniaԱնշարժ գույքի կառուցապատման վարկ12.25
IDBankՁեռքբերում․ Բանկի սեփական միջոցներով12.25
AMIO BankԱՄԻՈ-ՌԵՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄ12.5
Բոլոր նշված տոկոսադրույքները գործում են ծրագրերի ստանդարտ պայմանների և 10–30% կանխավճարի դեպքում։
Ուշադրություն դարձրեք, որ տոկոսադրույքները կարող են տատանվել՝ կախված վարկի գումարից, ժամկետից և կանխավճարի չափից։
Հաշվարկեք հիփոթեքն առցանց
Ուզում եք իմանալ, թե որքան կվճարեք հիփոթեքային վարկի դիմաց՝ որոշակի տոկոսադրույքով և ժամկետով։ Օգտվեք AFM-ի անվճար հիփոթեքային հաշվիչից.
AFM հիփոթեքային հաշվիչը կօգնի հաշվարկել․
1. ամսական վճարը
2. վարկի ընդհանուր գերավճարը
3. տոկոսադրույքի և ժամկետի ազդեցությունը գումարի վրա
Փորձեք հենց հիմա՝ մուտքագրեք գումարը, ժամկետը և տոկոսադրույքը՝ և արդյունքը կստանաք 5 վայրկյանում։
Բանկային և պետական ծրագրերի պայմանները․ ի՞նչ տարբերություն կա
ՊարամետրԲանկային հիփոթեքՊետական ծրագիր (սուբսիդավորված)
ՏոկոսադրույքՍկսած 6.8%-ից մինչև 13%Սկսած 0%-ից մինչև 7.5%
Պահանջներ վարկառուի նկատմամբԵկամուտ, տարիքի սահմանափակում, վճարունակությունԼրացուցիչ չափորոշիչներ՝ տարիքը, կարգավիճակը
ԿանխավճարՍկսած 10–30%Սկսած 0% (առանձին դեպքերում)
Պետական աջակցությունՉկաԱյո (սուբսիդիաներ կամ հարկային արտոնություն)
ՓաստաթղթերՍտանդարտ փաթեթՊլյուս համապատասխանության հաստատում
Դիմումի դիտարկման ժամկետ5–10 աշխատանքային օր7–15 օր (երբեմն՝ ավելի երկար)
Եթե համապատասխանեք պետական ծրագրերի պահանջներին՝ օգտվեք դրանցից։
Եթե ոչ՝ փնտրեք բանկեր, որոնք առաջարկում են հիմնական տոկոսադրույք 7%-ից ցածր։
6 հնարք՝ ինչպես նվազեցնել տոկոսադրույքը
1. Պետական ծրագիր․ մասնակցեք ծրագրերին, ինչպիսիք են «Մատչելի բնակարան», «Բնակարան զինծառայողներին», «Ղարաբաղից ընտանիքների համար» և այլք։ Այս ծրագրերը նախատեսում են տոկոսադրույքի մասնակի կամ ամբողջական սուբսիդավորում։ Որոշ դեպքերում տոկոսադրույքը կարող է իջեցվել մինչև 0%՝ հատկապես եթե բնակվում եք սահմանամերձ տարածքում կամ համապատասխանեցնում եք սոցիալական կատեգորիայի չափորոշիչներին։
2. 30% կանխավճար․ եթե պատրաստ եք կատարել ավելի բարձր կանխավճար (օրինակ՝ 30% և ավելի), բանկը կդիտարկի ձեզ որպես ավելի ցածր ռիսկային վարկառուի։ Սա կարող է հիմք հանդիսանալ ավելի ցածր տոկոսադրույք ստանալու համար։
3. Լավ վարկային պատմություն․ նախորդ վարկերի գծով ժամկետանցումների բացակայությունը, ACRA-ում դրական պատմության առկայությունը և կանոնավոր եկամուտները ցույց են տալիս բանկին ձեր վստահելիությունը։ Նման հաճախորդները հաճախ ստանում են լավագույն պայմաններ՝ առանց լրացուցիչ բանակցությունների։
4. Նախնական անշարժ գույքի ձեռքբերում․ եթե գույքը նորակառույց է, բանկը կարող է առաջարկել ավելի բարենպաստ պայմաններ, քան երկրորդային շուկայում գտնվող բնակարանների համար։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ նորակառույցները հաճախ ապահովագրված են, ավելի հեշտ իրացվելի են և համապատասխանում են ժամանակակից ստանդարտներին։
5. Գնում Երևանից դուրս․ եթե անշարժ գույքը գտնվում է մարզերում, օրինակ՝ Աշտարակում, Արտաշատում, Աբովյանում կամ այլ բնակավայրերում, գույքի գինը սովորաբար ավելի ցածր է։ Որոշ բանկեր առաջարկում են արտոնյալ պայմաններ մարզերում բնակարան գնելու համար, այդ թվում՝ նվազեցված տոկոսադրույքներ։
6. Աշխատավարձային ծրագիր․ եթե ձեր գործատուն աշխատավարձը փոխանցում է այն բանկի հաշիվ, որտեղից ցանկանում եք վերցնել հիփոթեքը, ապա կարող եք օգտվել արտոնյալ տոկոսադրույքից։ Նման առաջարկներ գործում են գրեթե բոլոր բանկերում և կարող են ապահովել 0.3–1% տարեկան խնայողություն։
Հաճախ տրվող հարցեր նվազագույն տոկոսադրույքների մասին (FAQ)
Որքա՞ն է նվազագույն տոկոսադրույքը 2025 թվականին։
Դրամով հիփոթեքային վարկերի համար 6.8%-ից սկսվող տոկոսադրույքը համարվում է առևտրային բանկերի մեջ ամենացածրերից մեկը։ Պետական ծրագրերի շրջանակում հնարավոր է տոկոսադրույքի իջեցում մինչև 0%․ եթե տոկոսադրույքը սուբսիդավորվում է պետության կողմից։
Ինչու՞ բանկը կարող է չտալ նվազագույն տոկոսադրույքը, նույնիսկ եթե այն նշված է կայքում։
Նշված տոկոսադրույքը «սկսած» ցուցանիշ է և գործում է բոլոր պայմանների պահպանման դեպքում՝ բարձր կանխավճար, պաշտոնական եկամուտներ, լավ վարկային պատմություն։ Մյուս դեպքերում բանկը կարող է առաջարկել ավելի բարձր տոկոսադրույք։
Ի՞նչ գործոններ են ազդում նվազագույն տոկոսադրույք ստանալու վրա։
Հիմնական գործոնները․
1. կանխավճարի չափը
2. պաշտոնական զբաղվածություն
3. վարկային պատմություն
4. աշխատավարձային ծրագրին մասնակցություն
5. գույքի տեսակը (նորակառույց կամ երկրորդական շուկա)
6. պետական ծրագրի առկայություն
Ամենաշահավետ հիփոթեքային վարկերը կարող եք գտնել նաև մեր հարթակում։
Հնարավո՞ր է նվազագույն տոկոսադրույքը ամրագրել պայմանագիր ստորագրելուց առաջ։
Այո, սակայն միայն այն դեպքում, եթե բանկը տալիս է գրավոր առաջարկ՝ տոկոսադրույքը որոշակի ժամկետով (սովորաբար 5–15 աշխատանքային օր) երաշխավորելու պայմանով։ Դիմում ներկայացնելիս անհրաժեշտ է պարզաբանել այս պահը։
Ի՞նչ թաքնված ռիսկեր կարող են բարձրացնել տոկոսադրույքը։
1. ապահովագրության բացակայություն
2. կանխավճարի նվազում
3. աշխատավարձային ծրագրից հրաժարում
4. երկրորդային շուկայում անշարժ գույքի գնում
5. բաց վարկերի կամ անցյալում ժամկետանցումների առկայություն
2025 թվականին Հայաստանում հիփոթեքային վարկ ստանալ նվազագույն տոկոսադրույքով այլևս երազանք չէ, այլ՝ իրական հնարավորություն։ Ամենակարևորը՝ ընտրությանը մոտենալ մտածված։ Ահա թե ինչն է իսկապես կարևոր.
1. Համեմատեք բանկերի առաջարկները․ տոկոսադրույքները սկսվում են 6.8%-ից, սակայն հասանելի են ոչ բոլորի համար։
2. Ստուգեք պայմանները․ ցածր տոկոսադրույքը կախված է կանխավճարից, փաստաթղթերից և վարկային պատմությունից։
3. Օգտվեք պետական ծրագրերից․ երիտասարդ ընտանիքների, զինծառայողների և Ղարաբաղից ընտանիքների համար հասանելի են սուբսիդիաներ և նույնիսկ 0% հիփոթեքային վարկեր։
4. Դիմումը ներկայացրեք գրագետ․ նախապես պարզեք, թե ինչն է ազդում տոկոսադրույքի վրա և ինչպես ամրագրել այն։
5. Ինքնուրույն նվազեցրեք տոկոսադրույքը՝ աշխատավարձային ծրագրի, նորակառույցների, մեծ կանխավճարի կամ Երևանից դուրս անշարժ գույքի գնման միջոցով։
Արժե հիշել․
Նույնիսկ 1% տարբերությունը կարող է միլիոնավոր ՀՀ դրամ խնայողություն ապահովել։ Մի ծուլացեք հաշվել կամ խնդրեք բանկի աշխատակցին օգնել։
Օգտվեք գործիքներից․ AFM հիփոթեքային հաշվիչը թույլ կտա հաշվել ձեր գերավճարը և ամսական վճարը ընդամենը 5 վայրկյանում։
Եթե դուք կամ ձեր հարազատները պլանավորում են գնել անշարժ գույք, կիսվեք այս հոդվածով։ Այն կօգնի խնայել ժամանակ, նյարդեր և գումար։ Իսկ որպեսզի չգերավճարեք և ստանաք անհատական առաջարկներ, պարզապես մտեք AFM։ Այնտեղ կգտնեք ձեր համար ամենահարմար հիփոթեքային վարկի տարբերակը։

Как взять ипотеку в Армении по минимальной ставке в 2025 году?
В 2025 году в Армении действуют несколько десятков ипотечных программ — как на базе тарифов банков, так и в рамках государственных субсидий. Разброс процентных ставок очень большой: ипотеку можно взять, как под 1%, так и под 18% годовых. Как же сделать правильный выбор и взять самую выгодную ипотеку? В этой статье мы подробно разберём, как выбрать ипотеку по минимальной процентной ставке в Армении и 2025 году: какие банки предлагают лучшие условия, и что нужно иметь в виду и сделать, чтобы платить меньше.
Как правильно выбрать ипотеку?
Итоговая стоимость любого ипотечного кредита зависит от нескольких параметров, каждый из которых нужно иметь ввиду при выборе банка и ипотечной программы. Вот список всех аспектов, которые определят стоимость вашего кредита:
- Годовая ставка — чем ниже, тем меньше переплата.
- Эффективная ставка — учитывает комиссии и дополнительные расходы. Старайтесь обращать внимание именно на нее. Эта ставка включает в себя дополнительные расходы, которых по ипотеке может быть много. На AFM мы всегда сравниваем кредиты именно по эффективной ставке, чтобы действительно показать самые выгодные предложения!
- Срок кредита — влияет на ежемесячный платёж и на итоговую переплату. Чем больше срок, тем больше переплата, но меньше ежемесячных платеж.
- Первоначальный взнос — чем он выше, тем меньше общая сумма заемных денег, и соответственно, переплата за кредит. Часто банки предлагают клиентам с большим первоначальным взносом меньшую ставку.
- Валюта кредита — финансовые эксперты рекомендуют брать ипотеку в валюте вашего дохода. Кроме того, по закону Армении резиденты страны могут взять ипотеку только в драмах.
Все эти аспекты команда AFM учитывает, когда показывает эффективную ставку по ипотеке, поэтому вы можете смело выбирать самое выгодное предложение на нашем сайте на странице “Ипотека”.
Почему важно искать минимальную ставку?
Ставка — это один из ключевых параметров кредита. Большинство заемщиков ориентируется именно на неё — и это правильно. Даже разница всего в 1% по годовой ставке может привести к значительной переплате. Например:
- При кредите на 20 млн драмов сроком на 20 лет
- Разница между ставкой 7% и 8% составит ≈ 2,4 млн драмов переплаты за весь срок.
Таким образом, в таких долгосрочных кредитах, как ипотека, ставка является одним из главным фактором, которые определят вашу итоговую переплату за квартиру или дом. Давайте подробно рассмотрим, что можно сделать, чтобы получить самую низкую ставку по ипотеке в Армении.
Как получить самую низкую ставку в Армении: пошаговая инструкция
1. Оцените свою платежеспособность и размер первоначального взноса
Банки охотнее снижают ставку тем, кто стабильно зарабатывает и может внести больший первоначальный взнос. Даже, если у вас есть вклад в банке или сбережения дома, то рассмотрите вариант внести эти средства в качестве первоначального взноса, тогда проценты будут начисляться на меньшую сумму, а банк может одобрить ставку ниже.
2. Подготовьте максимально полный пакет документов
Паспорт, справка о доходах, документы, подтверждающие трудовую занятость — всё это поможет банку быстрее рассмотреть заявку. Хорошо подготовленный пакет документов, поможет получить решение быстрее.
3. Выберите правильную программу
Используйте платформу AFM, чтобы сравнить программы. В разделе "ипотека" укажите сколько стоить жилье, которое хотите купить и первоначальный взнос, который комфортен для вас. Выдача всегда будет сначала показывать минимальные ставки. Выбирайте лучшие условия и подробно изучить программу.
4. Уточните нюансы
Некоторые банки используют громкие маркетинговые приемы и могут обещать ставки, «от 6,9%». Это нужно, чтобы вы обратили внимание на этот продукт, но в когда вы начнете разбираться в деталях, кредит может стать существенно дороже. Уточняйте всё заранее и ориентируйтесь на эффективную ставку: у нас на платформе есть вся информация и мы показываем предложения, начиная от минимальной эффективной ставке.
5. Подавайте заявку сразу в несколько банков
Так вы получите сразу несколько предложений — и выберете наиболее выгодное. Все-равно документы уже собраны, почему бы не подать заявки в несколько банков, чтобы сравнить их предложения и условия по уже одобренной заявке.
6. Зафиксируйте ставку в договоре
Убедитесь, что в кредитном договоре зафиксирована именно та ставка, на которую вы рассчитывали. Обращайте внимание на тип процентной ставки. При фиксированной ставке ежемесячный платёж не изменится в течение всего срока кредита, что удобно для планирования бюджета. Плавающая ставка может меняться — она зависит, например, от ключевой ставки Центрального банка. Такой вариант может быть выгоден в краткосрочной перспективе, но несёт больше рисков в долгосрочной. У нас на AFM можете выбрать тип ставки через фильтры.
Где в Армении самые низкие ставки по ипотеке?
Мы изучили ипотечные программы банков Армении и составили рейтинг из пяти банков, предлагающих наименьшие процентные ставки. В таблице ниже — только собственные предложения банков, без учёта субсидий от государства.
| Банк | Название программы | Минимальная ставка (%) |
| Ardshinbank | Ипотечные кредиты для нерезидентов РА | 9.5 |
| Artsakhbank | Жилищные микрокредиты и кредиты на энергоэффективность жилья | 10.0 |
| Byblos Bank Armenia | Кредит на строительство недвижимости | 12.25 |
| IDBank | Приобретение: За счет собственных средств банка | 12.25 |
| AMIO Bank | АМИО-РЕФИНАНСИРОВАНИЕ | 12.5 |
Все указанные ставки действуют при соблюдении стандартных условий по программам и первоначальном взносе от 10–30%.
Обратите внимание, что ставки могут варьироваться в зависимости от суммы, срока и первоначального взноса.
Рассчитайте ипотеку онлайн
Хотите узнать, сколько будете платить по ипотеке при конкретной ставке и сроке? Воспользуйтесь бесплатным ипотечным калькулятором на AFM:
Калькулятор AFM поможет вам рассчитать:
— ежемесячный платёж
— общую переплату по кредиту
— влияние ставки и срока на сумму
Попробуйте прямо сейчас: введите сумму, срок и ставку — и узнайте итог за 5 секунд.
Условия в банках и госпрограммы: в чём разница?
| Параметр | Банковская ипотека | Госпрограмма (субсидированная) |
| Ставка | От 6,8% до 13% | От 0% до 7,5% |
| Требования к заёмщику | ЗП, возраст, платёжеспособность | Доп. критерии: возраст, статус |
| Первоначальный взнос | от 10–30% | от 0% (в отдельных случаях) |
| Поддержка государства | Нет | Да (субсидии или налоговый вычет) |
| Документы | Стандартный пакет | Плюс подтверждение соответствия |
| Срок рассмотрения | 5–10 рабочих дней | 7–15 дней (иногда дольше) |
Вывод: если вы подходите под условия госпрограмм — используйте их. Если нет — ищите банки с базовой ставкой ниже 7%.
6 приёмов, как снизить ставку дополнительно
- Госпрограмма — участвуйте в программах вроде «Доступное жилье», «Для военнослужащих», «Для семей из Карабаха» и других. Эти программы предполагают частичное или полное субсидирование процентной ставки. В некоторых случаях ставка может быть снижена до 0% — особенно если вы проживаете в приграничной зоне или соответствуете социальной категории.
- 30% первоначального взноса — если вы готовы внести более высокий первоначальный взнос (например, 30% и выше), банк будет рассматривать вас как менее рискованного заёмщика. Это может стать основанием для предоставления пониженной ставки.
- Хорошая кредитная история — отсутствие просрочек по предыдущим кредитам, наличие положительной истории в ACRA и регулярные доходы показывают банку вашу надёжность. Такие клиенты часто получают лучшие условия без дополнительных переговоров.
- Покупка первичной недвижимости. Если объект недвижимости — новостройка, банк может предложить вам более выгодные условия, чем для квартир на вторичном рынке. Это связано с тем, что новостройки чаще страхуются, лучше ликвидны и соответствуют современным стандартам.
- Покупка вне Еревана, а в регионах, таких как Аштарак, Арташат, Абовян, и других населённых пунктах, недвижимость стоит дешевле. Некоторые банки предлагают льготные условия на покупку жилья вне столицы, в том числе сниженные ставки.
- Зарплатный проект — если ваш работодатель перечисляет зарплату на счёт в том банке, где вы берёте ипотеку, вы можете рассчитывать на льготную ставку. Такие предложения действуют в большинстве банков и позволяют сэкономить 0,3–1% годовых.
FAQ: часто задаваемые вопросы о минимальных ставках
Какая ставка считается минимальной в 2025 году?
Ставка от 6,8% по ипотеке в драмах считается одной из самых низких среди коммерческих банков. В рамках госпрограмм возможно снижение до 0%, если ставка субсидируется государством.
Почему банк может не дать минимальную ставку, даже если она указана на сайте?
Указанная ставка — это «от», и она действует при соблюдении всех условий: высокий первоначальный взнос, официальные доходы, хорошая кредитная история. В остальных случаях банк предлагает повышенную ставку.
Что влияет на получение минимальной ставки?
Главные факторы:
- размер первоначального взноса
- официальная занятость
- кредитная история
- участие в зарплатном проекте
- тип недвижимости (новостройка или вторичка)
- наличие государственной программы
Самые выгодные ипотечные кредиты можете найти также у нас на платформе.
Можно ли зафиксировать минимальную ставку до подписания договора?
Да, но только если банк делает письменное предложение с гарантией ставки на определённый срок (обычно 5–15 рабочих дней). Уточните этот момент при подаче заявки.
Какие подводные камни могут повысить ставку?
— отсутствие страхования
— снижение первоначального взноса
— отказ от зарплатного проекта
— покупка жилья на вторичном рынке
— наличие открытых кредитов или просрочек в прошлом
В 2025 году взять ипотеку в Армении по минимальной ставке — не мечта, а вполне реальная задача.
Главное — подходить к выбору обдуманно. Вот что действительно важно:
- Сравнивайте банки — ставки начинаются от 6,8%, но доступна она не каждому.
- Проверяйте условия — низкая ставка зависит от первоначального взноса, документов и истории.
- Используйте госпрограммы — для молодых семей, военнослужащих и семей из Карабаха можно получить субсидии и даже ипотеку под 0%.
- Подавайте заявку грамотно — заранее узнайте, что влияет на ставку и как её зафиксировать.
- Снижайте ставку самостоятельно — с помощью зарплатного проекта, новостроек, большого первоначального взноса или покупки вне Еревана.
Стоит запомнить:
- Разница даже 1% ставки – это миллионы сэкономленных драмов. Не поленитесь посчитать или попросите сотрудника банка.
- Используйте инструменты: ипотечный калькулятор AFM поможет рассчитать переплату и платёж за 5 секунд.
Если вы или ваши близкие планируют покупку жилья — поделитесь этой статьёй. Она поможет сэкономить время, нервы и деньги. А чтобы не переплачивать и получить персональные рекомендации — просто зайдите на AFM. Там вы найдете лучшие предложения по ипотеке именно для вас.
Платить меньше — это не привилегия, а результат правильного выбора. Сравнивайте, считайте, оформляйте выгодно. А команда AFM вам в этом будет всегда помогать!