Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 31-ից ուժի մեջ են մտնում կրիպտոակտիվների կարգավորման կանոնները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտնել է, որ 2026 թ. հունվարի 31-ից Հայաստանում կսկսի գործել կրիպտոակտիվների հետ կապված ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեությունը կարգավորող նորմատիվ ակտերի առաջին փաթեթը։ Փաստաթղթերը հրապարակվել են 2026 թ. հունվարի 21-ին։
Կանոնակարգը նախատեսում է, որ կրիպտոակտիվների հետ կապված ծառայություններ մատուցող իրավաբանական անձինք պարտավոր են անցնել պարտադիր գրանցում և լիցենզավորում Կենտրոնական բանկում։ Սահմանվում են նաև պահանջներ կապիտալի նվազագույն չափի, ներքին կանոնակարգերի և ղեկավար կազմի նկատմամբ։
Այն ընկերությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք նման ծառայություններ են մատուցել մինչև կանոնների ուժի մեջ մտնելը, պարտավոր են մեկ տարվա ընթացքում ստանալ համապատասխան լիցենզիա։ Հակառակ դեպքում նրանք պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։
Բացի այդ, կրիպտոակտիվների այն թողարկողները, որոնք նախկինում իրականացրել են հրապարակային առաջարկ, պարտավոր են 2026 թվականի հունվարի 31-ից հետո երեք ամսվա ընթացքում ներկայացնել Կենտրոնական բանկին կրիպտոակտիվների առաջարկի փաստաթուղթ, եթե այդ ակտիվները շարունակում են շրջանառվել։

The Central Bank of Armenia has announced that the first package of regulatory acts governing the activities of crypto asset service providers will come into force in Armenia on January 31, 2026. The documents were published on January 21, 2026.
Under the new rules, legal entities providing crypto-related services will be required to undergo mandatory registration and licensing with the Central Bank. The regulations also establish requirements for minimum capital, internal policies, and senior management.
Companies and individual entrepreneurs that provided such services prior to the entry into force of the regulations must obtain a license within one year. Otherwise, they will be required to cease operations.
In addition, issuers of crypto assets that previously conducted public offerings must submit a crypto asset offering document to the Central Bank within three months after January 31, 2026, provided that the assets continue to circulate.