Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 31-ից ուժի մեջ են մտնում կրիպտոակտիվների կարգավորման կանոնները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտնել է, որ 2026 թ. հունվարի 31-ից Հայաստանում կսկսի գործել կրիպտոակտիվների հետ կապված ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեությունը կարգավորող նորմատիվ ակտերի առաջին փաթեթը։ Փաստաթղթերը հրապարակվել են 2026 թ. հունվարի 21-ին։
Կանոնակարգը նախատեսում է, որ կրիպտոակտիվների հետ կապված ծառայություններ մատուցող իրավաբանական անձինք պարտավոր են անցնել պարտադիր գրանցում և լիցենզավորում Կենտրոնական բանկում։ Սահմանվում են նաև պահանջներ կապիտալի նվազագույն չափի, ներքին կանոնակարգերի և ղեկավար կազմի նկատմամբ։
Այն ընկերությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք նման ծառայություններ են մատուցել մինչև կանոնների ուժի մեջ մտնելը, պարտավոր են մեկ տարվա ընթացքում ստանալ համապատասխան լիցենզիա։ Հակառակ դեպքում նրանք պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։
Բացի այդ, կրիպտոակտիվների այն թողարկողները, որոնք նախկինում իրականացրել են հրապարակային առաջարկ, պարտավոր են 2026 թվականի հունվարի 31-ից հետո երեք ամսվա ընթացքում ներկայացնել Կենտրոնական բանկին կրիպտոակտիվների առաջարկի փաստաթուղթ, եթե այդ ակտիվները շարունակում են շրջանառվել։

В Армении с 31 января 2026 года вступают в силу правила регулирования криптоактивов
Центральный банк Армении сообщил, что с 31 января 2026 года в Армении начнёт действовать первый пакет нормативных актов, регулирующих деятельность поставщиков услуг с криптоактивами. Документы были опубликованы 21 января 2026 года.
Правила предусматривают обязательную регистрацию и лицензирование в ЦБ для юридических лиц, оказывающих криптоуслуги, а также требования к капиталу, внутренним регламентам и руководящему составу.
Компании и ИП, которые оказывали такие услуги до вступления правил в силу, обязаны в течение одного года пройти лицензирование. В противном случае деятельность должна быть прекращена.
Также эмитенты криптоактивов, осуществлявшие публичное размещение ранее, должны в течение трёх месяцев после 31 января 2026 года представить в ЦБ документ о предложении криптоактивов, если активы продолжают обращаться.