ՀՀ ԿԲ-ն հայտարարել է ֆինանսական ծառայությունների ինքնասահմանափակման գործիքների ներդրման մասին։ Նոր կարգավորումը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հուլիսի 1-ից։
Նոր մեխանիզմը սպառողներին հնարավորություն կտա մեկ հպումով արգելափակել առցանց ֆինանսական գործառնությունները, որոնք իրականացվում են մոբայլ բանկինգի կամ ֆինանսական կազմակերպությունների կայքերի միջոցով։
Օրինակ՝ հաճախորդները կկարողանան ժամանակավորապես արգելափակել.
- առցանց վարկի ձևակերպումը,
- ավանդներից կամ խնայողական հաշիվներից առցանց ելքագրումները,
- այլ հեռավար ֆինանսական գործարքներ:
Արգելափակման ապաակտիվացումը հնարավոր կլինի միայն սպառողի նույնականացումից և ինքնության լրացուցիչ ստուգումից հետո։
Կենտրոնական բանկում նշում են, որ գործիքը նպատակ ունի ուժեղացնել սպառողների պաշտպանությունը և նվազեցնել ֆինանսական խարդախությունների ռիսկը։
Մինչ գործիքի ամբողջական գործարկումը ԿԲ-ն խոստանում է լրացուցիչ տեղեկացնել քաղաքացիներին դրա օգտագործման կարգի և հնարավորությունների մասին։
Նոր պահանջները սահմանված են «Սպառողի կողմից ֆինանսական ծառայությունների ինքնասահմանափակման գործիքների ներդրման նվազագույն պահանջները» Կանոնակարգ 8/09-ում։

Дата публикации: 11.03.2026 11:01
ЦБ Армении сообщил о внедрении инструмента самоограничения финансовых услуг для потребителей. Новые требования вступят в силу с 1 июля 2026 года.
С помощью нового механизма пользователи смогут одним нажатием заблокировать онлайн-финансовые операции, которые выполняются через мобильный банкинг или сайты финансовых организаций.
В частности, клиенты смогут временно запретить:
1. оформление онлайн-кредитов,
2. списания средств с депозитов или сберегательных счетов через интернет,
3. другие дистанционные финансовые операции.
Разблокировка будет возможна только после идентификации клиента и проверки его личности.
В Центральном банке отмечают, что новый инструмент позволит пользователям лучше контролировать операции, совершаемые от их имени, и повысит защиту от финансового мошенничества.
До запуска инструмента финансовыми организациями регулятор пообещал дополнительно проинформировать граждан о порядке его использования и возможностях.
Требования закреплены в Регламенте 8/09 «Минимальные требования к внедрению инструментов самоограничения финансовых услуг потребителями».