ՀՀ ԿԲ-ն հայտարարել է ֆինանսական ծառայությունների ինքնասահմանափակման գործիքների ներդրման մասին։ Նոր կարգավորումը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հուլիսի 1-ից։
Նոր մեխանիզմը սպառողներին հնարավորություն կտա մեկ հպումով արգելափակել առցանց ֆինանսական գործառնությունները, որոնք իրականացվում են մոբայլ բանկինգի կամ ֆինանսական կազմակերպությունների կայքերի միջոցով։
Օրինակ՝ հաճախորդները կկարողանան ժամանակավորապես արգելափակել.
- առցանց վարկի ձևակերպումը,
- ավանդներից կամ խնայողական հաշիվներից առցանց ելքագրումները,
- այլ հեռավար ֆինանսական գործարքներ:
Արգելափակման ապաակտիվացումը հնարավոր կլինի միայն սպառողի նույնականացումից և ինքնության լրացուցիչ ստուգումից հետո։
Կենտրոնական բանկում նշում են, որ գործիքը նպատակ ունի ուժեղացնել սպառողների պաշտպանությունը և նվազեցնել ֆինանսական խարդախությունների ռիսկը։
Մինչ գործիքի ամբողջական գործարկումը ԿԲ-ն խոստանում է լրացուցիչ տեղեկացնել քաղաքացիներին դրա օգտագործման կարգի և հնարավորությունների մասին։
Նոր պահանջները սահմանված են «Սպառողի կողմից ֆինանսական ծառայությունների ինքնասահմանափակման գործիքների ներդրման նվազագույն պահանջները» Կանոնակարգ 8/09-ում։

The Central Bank of Armenia has announced the introduction of a consumer self-restriction tool for financial services, which will take effect on July 1, 2026.
The new mechanism will allow users to block online financial transactions with a single action through mobile banking applications or the websites of financial institutions.
For example, consumers will be able to temporarily disable:
- applying for online loans,
- online withdrawals from deposits or savings accounts,
- other remote financial transactions.
The restriction can only be lifted after proper identification and verification of the consumer’s identity.
According to the Central Bank, the new tool aims to help consumers better control financial operations carried out in their name and strengthen protection against fraud.
Before the tool is fully implemented by financial institutions, the regulator will provide additional guidance to consumers on how it works and how it can be used.
The requirements are defined in Regulation 8/09 “Minimum requirements for implementing consumer self-restriction tools for financial services.”