ՀՀ ԿԲ-ն շրջանառության մեջ է դրել նոր հուշադրամներ
Հայաստանի կենտրոնական բանկ-ը շրջանառության մեջ է դրել «Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակ» արծաթե հուշադրամը, ինչպես նաև «Տեառնընդառաջ» թեմայով արծաթե և ոսկե հուշադրամները։
«Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակ» արծաթե հուշադրամ
Հուշադրամը նվիրված է նշանավոր հայ մտավորական, Մխիթարյան միաբանության հիմնադիր Մխիթար Սեբաստացի-ի ծննդյան 350-ամյակին։
Դիմերեսին պատկերված են՝
- Մխիթարյան միաբանության զինանշանը,
- Աստվածամոր պատկերը,
- «Բառգիրք հայկազեան լեզուի» գրքից հրեշտակների և զարդանախշերի պատկերներ։
Դարձերեսին ներկայացված է Մխիթար Սեբաստացու դիմապատկերը՝ խճանկարի ոճով։
Էսքիզների հեղինակը Լուսինե Լալայանն է։ Հուշադրամը հատվել է Նիդեռլանդների արքայական դրամահատարան-ում։
«Տեառնընդառաջ» հուշադրամներ
Շրջանառության մեջ են դրվել նաև «Տեառնընդառաջ» թեմայով արծաթե և ոսկե հուշադրամներ։
Տեառնընդառաջը Հայ Առաքելական եկեղեցու տոն է, որը խորհրդանշում է Տիրոջ ընծայումը տաճարում և ուղեկցվում է ժողովրդական ավանդույթներով։
Նոր հուշադրամների թողարկումը նպատակ ունի արժևորել Հայաստանի պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգությունը։

ЦБ Армении выпустил памятные монеты к 350-летию Мхитара Себастаци и празднику Терендез
Центральный банк Армении сообщил о выпуске в обращение новых памятных монет: серебряной монеты «350-летие со дня рождения Мхитара Себастаци», а также серебряной и золотой монет «Терендез».
Серебряная монета «350-летие Мхитара Себастаци»
Монета посвящена 350-летию со дня рождения выдающегося армянского просветителя и основателя Мхитарянского ордена – Мхитар Себастаци.
Аверс монеты содержит:
1. герб Мхитарянской конгрегации,
2. изображение Богоматери,
3. фрагменты с ангелами и орнаментами из труда «Баркгирк хайказян лезуи» («Словарь армянского языка»).
Реверс украшен мозаичным портретом Мхитара Себастаци.
Автор эскизов – художник Лусине Лалаян. Монета отчеканена на Королевский монетный двор Нидерландов.
Монеты «Терендез»
Также в обращение выпущены серебряная и золотая памятные монеты, посвящённые армянскому церковному празднику Терендез.
Праздник символизирует встречу Господа и в армянской традиции сопровождается народными обрядами и огненными кострами.
Выпуск памятных монет отражает культурное и духовное наследие Армении и продолжает традицию чеканки коллекционных монет, посвящённых значимым историческим и религиозным событиям.