Հայաստանում 2025 թվականի 11 ամիսների ընթացքում շինարարության ծավալն աճել է 20,1%-ով
2025 թվականի հունվար – նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում շինարարական աշխատանքների ծավալն ընթացիկ գներով կազմել է 644 590,2 մլն ՀՀ դրամ, ինչը 20,1%-ով ավել է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի Հանրապետության Վիճակագրական կոմիտեն։
2025 թվականի նոյեմբերին շինարարության ծավալը կազմել է 93 155,7 մլն ՀՀ դրամ, ինչը 17,2%-ով ավելի է, քան նախորդ տարվա նոյեմբերին։
Ֆինանսավորման աղբյուրների կառուցվածքը՝ 11 ամիսների կտրվածքով․
- պետական բյուջե՝ 166 412,2 մլն ՀՀ դրամ (ընդհանուր ծավալի 25,8%, աճ՝ 34,6%)
- համայնքների միջոցներ՝ 34 991,9 մլն ՀՀ դրամ (5,4%, աճ՝ 28,1%)
- կազմակերպությունների միջոցներ՝ 298 960,7 մլն ՀՀ դրամ (46,4%, աճ՝ 15%)
- բնակչության միջոցներ՝ 141 885,1 մլն ՀՀ դրամ (22%, աճ՝ 16,4%)
- հումանիտար օգնություն՝ 2 340,3 մլն ՀՀ դրամ (0,4%, նվազում՝ 36,2%)
Միջազգային վարկերի հաշվին իրականացված շինարարության ծավալը կազմել է 32 520,4 մլն ՀՀ դրամ (5,4%), ինչը 17,1%-ով պակաս է, քան նախորդ տարի։
Շինարարական աշխատանքների ամենամեծ ծավալը գրանցվել է հետևյալ ոլորտներում՝
- անշարժ գույքի գործարքներ՝ 325 568,4 մլն ՀՀ դրամ (50,5%)
- տրանսպորտ՝ 83 077,0 մլն ՀՀ դրամ (12,9%)
- կրթություն՝ 72 520,7 մլն ՀՀ դրամ (11,3%)
Արդյունքում, 2025 թվականին Հայաստանի շինարարական ոլորտում նկատվում է կայուն աճ, որը հիմնականում ապահովվում է ներքին ֆինանսավորման աղբյուրների՝ պետական բյուջեի, կազմակերպությունների և բնակչության միջոցների հաշվին։ Միևնույն ժամանակ, միջազգային վարկերի մասնաբաժինը շինարարության ընդհանուր ծավալում նվազում է, ինչը վկայում է ոլորտի ֆինանսավորման կառուցվածքի փոփոխության մասին։

В Армении за 11 месяцев 2025 года объём строительства вырос на 20,1%
Объём строительных работ в Армении за январь–ноябрь 2025 года составил 644 590,2 млн драмов в текущих ценах, увеличившись на 20,1% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Об этом сообщил Статистический комитет Республики Армения.
В ноябре 2025 года объём строительства достиг 93 155,7 млн драмов, что на 17,2% больше показателя ноября прошлого года.
Структура источников финансирования за 11 месяцев:
1. государственный бюджет – 166 412,2 млн драмов (25,8% от общего объёма, рост 34,6%);
2. средства общин – 34 991,9 млн драмов (5,4%, рост 28,1%);
3. средства организаций – 298 960,7 млн драмов (46,4%, рост 15%);
4. средства населения – 141 885,1 млн драмов (22%, рост 16,4%);
5. гуманитарная помощь – 2 340,3 млн драмов (0,4%, спад 36,2%).
Объём строительства за счёт международных кредитов составил 32 520,4 млн драмов (5,4%), что на 17,1% меньше, чем годом ранее.
Наибольший объём строительных работ пришёлся на:
1. операции с недвижимостью – 325 568,4 млн драмов (50,5%);
2. транспорт – 83 077,0 млн драмов (12,9%);
3. образование – 72 520,7 млн драмов (11,3%).
В результате, строительный сектор Армении в 2025 году демонстрирует устойчивый рост, опираясь преимущественно на внутренние источники финансирования – государственный бюджет, средства организаций и населения. При этом вклад международных кредитов в общий объём строительства сокращается, что отражает изменение структуры финансирования отрасли.