Հրապարակման ամսաթիվ: 25.04.2025 00:00
Converse Bank-ը հայտարարեց ոսկու գրավով տրամադրվող վարկերի պայմանների փոփոխության մասին։ 2025 թվականի ապրիլի 24-ից բարձրացել են ինչպես անվանական, այնպես էլ փաստացի տոկոսադրույքները տվյալ վարկատեսակի շրջանակում։
Ոսկու գրավով վարկի նոր պայմանները՝
1. Անվանական տոկոսադրույքն աճել է տարեկան 18%-ից մինչև 18,5%
2. Փաստացի տոկոսադրույքն աճել է տարեկան 19,76%-ից մինչև 20,57%
Տոկոսադրույքների բարձրացումը պայմանավորված է շուկայական իրավիճակի փոփոխությամբ և բանկի ներքին վարկային քաղաքականությամբ։
Հիշեցնենք, որ ոսկու գրավով վարկը հարմար տարբերակ է արագ կանխիկ գումար ստանալու համար՝ առանց եկամուտների վերաբերյալ տեղեկանքների կամ երաշխավորների։ Գրավի դիմաց ընդունվում են ոսկյա զարդեր, ինչը թույլ է տալիս ստանալ վարկն ավելի կարճ ժամանակում։
Converse Bank-ում ոսկու գրավով վարկի հիմնական պայմանները՝
1. Վարկի գումարը որոշվում է՝ ելնելով գրավի գնահատված արժեքից
2. Վարկավորման ժամկետը սովորաբար մի քանի ամիսից մինչև մեկ տարի է և հնարավոր է նաև երկարաձգել այն
3. Վճարման կարգը՝ հնարավոր է ինչպես ամսական վճարումների գրաֆիկ, այնպես էլ միանվագ վճարում ժամկետի վերջում
Տոկոսադրույքների փոփոխությունները կանդրադառնան ինչպես նոր, այնպես էլ գործող հաճախորդների վրա՝ վարկային պայմանագրի երկարաձգման կամ վերանայման դեպքում։

Converse Bank increased the rates on loans secured by gold
Converse Bank announced changes in the terms and conditions of loans secured by gold jewelry. From April 24, 2025 both nominal and effective interest rates on this product have increased.
New terms and conditions for loans secured by gold:
- Nominal rate: increased from 18% to 18.5% per annum.
- Effective rate: increased from 19.76% to 20.57% per annum.
The increase in rates is explained by changes in market conditions and the bank's internal credit policy. Reminder, a loan secured by gold is a convenient way to quickly get cash without providing certificates of income or guarantors. Gold jewelry is accepted as collateral, which allows you to get a loan in a short period of time.
The main parameters of the loan against gold collateral in Converse Bank:
- Loan amount: is determined depending on the estimated value of the pledged property.
- Loan term: usually from several months to a year with the possibility of prolongation.
- Repayment: both monthly payment schedule and one-time repayment at the end of the term are possible.
Changes in rates will affect both new and existing customers when prolonging or revising the terms of the loan agreement.