Հայաստանում սահմանվել են 2025 թվականի եկամտային հարկի հայտարարագրի ներկայացման ժամկետները
2025 հաշվետու տարվա եկամտային հարկի տարեկան հայտարարագիրը անհրաժեշտ է ներկայացնել 2026 թվականի մարտի 2-ից նոյեմբերի 1-ը ներառյալ: Այս մասին հիշեցնում է Հայաստանի Հանրապետության Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ):
Հայտարարագիրը պետք է ներկայացնեն ՀՀ հարկային ռեզիդենտ հանդիսացող բոլոր ֆիզիկական անձինք, ովքեր 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում էին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի:
Բացառություն են այն քաղաքացիները, ովքեր նշված ամսաթվի դրությամբ եղել են անչափահաս:
Հարկային մարմինը ձևավորում է նախապես լրացված հայտարարագրեր: Դրանք կարելի է փոփոխել և ներկայացնել մինչև 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ը: Եթե մինչ այդ ժամկետը հայտարարագիրը չի ներկայացվում, նախալրացված տարբերակը ինքնաշխատ կերպով կհամարվի սահմանված կարգով ներկայացված:

В Армении установлены сроки подачи декларации по подоходному налогу за 2025 год
Годовую декларацию по подоходному налогу за 2025 отчетный год необходимо подать со 2 марта по 1 ноября 2026 года включительно. Об этом напомнил Комитет Государственных Доходов Армении.
Декларацию должны представить все физические лица – налоговые резиденты Армении, которые по состоянию на 31 декабря 2025 года являются гражданами Армении.
Исключение – граждане, которые на эту дату были несовершеннолетними.
Налоговый орган формирует предзаполненные декларации. Их можно изменить и подать до 1 ноября 2026 года.
Если декларация не будет представлена до этой даты, предзаполненный вариант будет считаться поданным в установленном порядке автоматически.