Հայաստանում սահմանվել են 2025 թվականի եկամտային հարկի հայտարարագրի ներկայացման ժամկետները
2025 հաշվետու տարվա եկամտային հարկի տարեկան հայտարարագիրը անհրաժեշտ է ներկայացնել 2026 թվականի մարտի 2-ից նոյեմբերի 1-ը ներառյալ: Այս մասին հիշեցնում է Հայաստանի Հանրապետության Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ):
Հայտարարագիրը պետք է ներկայացնեն ՀՀ հարկային ռեզիդենտ հանդիսացող բոլոր ֆիզիկական անձինք, ովքեր 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում էին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի:
Բացառություն են այն քաղաքացիները, ովքեր նշված ամսաթվի դրությամբ եղել են անչափահաս:
Հարկային մարմինը ձևավորում է նախապես լրացված հայտարարագրեր: Դրանք կարելի է փոփոխել և ներկայացնել մինչև 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ը: Եթե մինչ այդ ժամկետը հայտարարագիրը չի ներկայացվում, նախալրացված տարբերակը ինքնաշխատ կերպով կհամարվի սահմանված կարգով ներկայացված:

Deadlines for 2025 Income Tax Declaration Set in Armenia
The annual income tax declaration for the 2025 reporting year must be submitted from March 2 to November 1, 2026, inclusive. This reminder was issued by the State Revenue Committee (SRC) of Armenia.
The declaration must be submitted by all individuals who are tax residents of Armenia and hold Armenian citizenship as of December 31, 2025.
Exception: Citizens who were minors as of that date are exempt from this requirement.
The tax authority generates pre-filled declarations. These can be reviewed, edited, and submitted until November 1, 2026. If a declaration is not manually submitted by this deadline, the pre-filled version will be automatically considered as filed in the prescribed manner.