2025 թվականի նոյեմբերի 11-ից 12-ին, Երևանի «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ, կանցկացվի Միջազգային ՊԼԱՍ FinnoWay Armenia 2025 ֆորումը։ Ֆորումը լինելու է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ամենամեծ հարթակներից մեկը, որը միավորելու է ֆինանսների, թվայնացման, ֆինթեքի և նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտների մասնագետներին։
Միջոցառման կազմակերպիչն է PLUS Group-ը, համակազմակերպիչը՝ Armenian Card ազգային վճարային համակարգը։
Ֆորումի հիմնական ուղղություններն ու նպատակը
FinnoWay Armenia-ի նպատակն է թվային տնտեսության զարգացումը, ֆինանսական ոլորտում արհեստական բանականության ներդրումը, բաց բանկային ինտերֆեյսների (Open API) և բանկային և պետական էլեկտրոնային ծառայություններում նորարարական լուծումների զարգացումը։
Ֆորումի գլխավոր առաքելությունն է՝
- խթանել տեխնոլոգիական համագործակցությունը,
- առաջ մղել նորարարությունը,
- և զարգացնել ձեռնարկատիրական միջավայրը տարածաշրջանում։
«FinnoWay Armenia-ն ստեղծում է յուրահատուկ հարթակ՝ պետության, բիզնեսի և ՏՏ ոլորտի միջև երկխոսության համար։ Այս իրադարձությունը դառնալու է նոր գործընկերությունների և ներդրումների խթան, որոնք կաջակցեն Հայաստանի տնտեսության թվային փոխակերպմանը», – նշել է Կոնստանտին Գրիզովը, ՊԼԱՍ ֆորումի կազմակերպիչ կոմիտեի համանախագահը։
Մասնակիցներն ու բանախոսները
Ֆորումին կմասնակցեն պետական մարմինների և վերահսկիչ կառույցների ներկայացուցիչներ, բանկերի ղեկավարներ, ֆինթեք ընկերություններ, ՏՏ պարկերի ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Հաստատված բանախոսներից են՝
- Մարտին Գալստյան, Հայաստանի ԿԲ նախագահ
- Գևորգ Մանտաշյան, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ
- Օհաննես Խաչատրյան, ԿԲ փոխնախագահ
- Յաննոս Ասխիոտիս, Pnyx Hill & GRC Partners-ի կառավարիչ գործընկեր, Revolut Digital Technologies և StoneX Europe ընկերությունների խորհրդի անդամ
- Շինի Սո, Tencent Cloud International-ի բիզնես զարգացման տնօրեն
- Ռաֆալ Տրեպկա, Mastercard-ի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների փոխնախագահ (Customer Solutions)
- Դմիտրի Դուբինին, Ազգային վճարային համակարգի («Միր») գլխավոր տնօրեն
- Մարիա Սպարտալիս, միջազգային մասնավոր բանկիր, Spartalis Capital (Շվեյցարիա) հիմնադիր
- Դիաս Երմագանբետով, վենչուր ներդրող, Big Sky Capital
- Սաթի Ավագյան, մարքեթինգի տնօրեն, AFM – Armenian Financial Marketplace
Բանախոսների ամբողջական ցանկը հասանելի է ֆորումի պաշտոնական կայքում։
Ստարտափներ, նորարարություններ և ծրագիրը
Ֆորումի առանձնացված հատվածում կգործի «Ստարտափների նրբանցք», որտեղ կներկայացվեն նորարարական նախագծեր՝ ներդրումների և մասշտաբավորման պատրաստությամբ։
Բացի այդ, մասնակիցներին սպասում են թեմատիկ գոտիներ՝ տիեզերական տեխնոլոգիաների, վիրտուալ իրականության (VR), շախմատի և սեղանի թենիսի գոտիներ, որոնք նախատեսված են ոչ ֆորմալ շփման և գործընկերային կապերի ստեղծման համար։
Ֆորումի գործնական ծրագիրը կմեկնարկի նոյեմբերի 11-ին՝ ժամը 10:00-ին, և կտևի մինչև նոյեմբերի 12-ը։
Հյուրերի հարմարության համար ստեղծվել է ՊԼԱՍ ֆորումի բջջային հավելվածը, որտեղ կարելի է ծանոթանալ ծրագրին, ուղղել հարցեր բանախոսներին, պլանավորել հանդիպումներ և հետևել կազմակերպչական հայտարարություններին։
Մասնակցության ձևաչափերը և գրանցում
Ֆորումին կարելի է մասնակցել երկու ձևաչափով՝ առցանց և առկա ձևով։
- Անվճար մասնակցություն տրամադրվում է բանկերի, ապահովագրական ընկերությունների, վարկային կազմակերպությունների, մանրածախ առևտրի ոլորտի աշխատակիցներին, ինչպես նաև ուսանողներին ու ստարտափներին՝ Հայաստանից, Վրաստանից և Կենտրոնական Ասիայի երկրներից։

В Ереване пройдет Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025
11–12 ноября 2025 года в Ереване при поддержке Центрального банка Республики Армения состоится Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025 – крупнейшая площадка региона Южного Кавказа, объединяющая экспертов в области финансов, цифровизации, финтеха и инновационных технологий. Организатор мероприятия – PLUS Group, соорганизатор – национальная платежная система Armenian Card.
Ключевые темы и цели форума
Форум посвящён развитию цифровой экономики, внедрению искусственного интеллекта в финансовой сфере, открытым банковским интерфейсам (Open API), новым подходам в банкинге и электронным госуслугам. Главная миссия FinnoWay Armenia – стимулировать технологическое сотрудничество, продвигать инновации и развивать предпринимательскую инициативу в регионе.
По словам Константина Гризова, сопредседателя Оргкомитета ПЛАС-Форума:
«FinnoWay Armenia создаёт уникальную платформу для диалога между государством, бизнесом и ИТ-сектором. Это событие станет импульсом для формирования новых партнерств и инвестиций, способствующих цифровой трансформации экономики Армении».
Участники и спикеры
В работе форума примут участие представители госструктур и регуляторов, топ-менеджеры финтех-компаний, ИТ-парков, банков и международных корпораций. Среди подтверждённых спикеров:
- Мартин Галстян, председатель Центрального банка Армении
- Геворг Манташян, первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА
- Оганнес Хачатрян, заместитель председателя ЦБ Армении
- Яннос Асхиотис, управляющий партнёр Pnyx Hill & GRC Partners, член совета директоров Revolut Digital Technologies и StoneX Europe
- Шыни Со, директор по развитию бизнеса Tencent Cloud International
- Рафал Трэпка, вице-президент по Customer Solutions в странах Центральной Азии и Кавказа, Mastercard
- Дмитрий Дубынин, генеральный директор Национальной системы платежных карт (ПС «Мир»)
- Мария Спарталис, международный частный банкир, основатель Spartalis Capital (Швейцария)
- Диас Ермаганбетов, венчурный инвестор, Big Sky Capital
- Сати Авагян, Директор по маркетингу, AFM – Armenian Financial Marketplace
Полный список спикеров доступен на сайте форума.
Стартапы, инновации и деловая программа
Отдельный блок форума займёт «Аллея стартапов», где будут представлены инновационные проекты, готовые к масштабированию и привлечению инвестиций. Помимо этого, участники смогут посетить тематические зоны – аэрокосмическую, VR-зону, шахматную площадку и зону настольного тенниса – для неформального общения и установления партнёрских связей.
Деловая программа откроется 11 ноября в 10:00 и продолжится до 12 ноября.
Для удобства гостей создано мобильное приложение ПЛАС-Форума, где можно ознакомиться с программой, задать вопросы спикерам, назначать деловые встречи и получать объявления Оргкомитета.
Условия участия и регистрация
Участие в форуме доступно в онлайн- и офлайн-форматах.
Бесплатное офлайн-участие предоставляется сотрудникам банков, страховых компаний, МФО, ритейла, а также студентам и стартапам из Армении, Грузии и стран Центральной Азии.