Զեղծարարությունների նոր ալիք է բարձրանում․ խարդախները ներկայանում են որպես ԿԲ աշխատակիցներ
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտնել է խարդախության դեպքերի աճի մասին, երբ չարագործները ներկայացվում են որպես ԿԲ աշխատակիցներ և փորձում համոզել քաղաքացիներին գումար փոխանցել այլ հաշիվներին:
Զեղծարարները կեղծ նամակներ են ուղարկում և զանգում՝ ներկայանալով որպես ֆինանսական կարգավորողի ներկայացուցիչներ: Զրույցի ընթացքում նրանք կարող են հայտնել «կասկածելի գործարքների», «միջոցները շտապ պաշտպանելու անհրաժեշտության» կամ «բանկային հաշվի ստուգման» մասին, ինչից հետո առաջարկում են գումարը փոխանցել այսպես կոչված «անվտանգ» հաշվի վրա:
Կենտրոնական բանկն ընդգծում է, որ երբեք չի պահանջում գումարի փոխանցում և քաղաքացիներից չի հարցնում բանկային քարտերի կամ օնլայն բանկինգի տվյալներ:
Քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում՝
1. երրորդ անձանց չհայտնել բանկային քարտերի տվյալները, PIN-կոդերը և մեկանգամյա SMS-կոդերը,
2. չփոխանցել գումար անհայտ անձանց հրահանգով,
3. կասկածելի զանգերի կամ նամակների դեպքում անմիջապես դադարեցնել խոսակցությունը և դիմել սեփական բանկ:
Խարդախության փորձերի դեպքում ԿԲ-ն խորհուրդ է տալիս տեղեկացնել բանկին և իրավապահ մարմիններին:
Խարդախության տարածված ձևերի և դրանցից պաշտպանվելու եղանակների մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ AFM-ի «Ինչպե՞ս չդառնալ ֆինանսական խարդախությունների զոհ․ իրական օրինակներ և նոր սխեմաներ» նյութում։

Мошенники выдают себя за сотрудников Центробанка: регулятор предупредил жителей Армении
Центральный банк Армении сообщил о росте случаев мошенничества, при которых злоумышленники представляются сотрудниками регулятора и пытаются убедить граждан перевести деньги на сторонние счета.
По данным ЦБ, аферисты рассылают поддельные письма и совершают телефонные звонки, представляясь представителями финансового регулятора. В разговоре они могут сообщать о «подозрительных операциях», «необходимости срочно защитить средства» или «проверке банковского счёта», после чего предлагают перевести деньги на так называемый «безопасный» счёт.
В Центробанке подчёркивают: регулятор никогда не требует перевода денег и не запрашивает данные банковских карт или онлайн-банкинга у граждан.
Гражданам рекомендуется:
1. не сообщать третьим лицам данные банковских карт, PIN-коды и одноразовые SMS-коды;
2. не переводить деньги по указанию неизвестных лиц;
3. при подозрительных звонках или письмах сразу завершать разговор и обращаться в свой банк.
В случае попытки мошенничества регулятор советует уведомить банк и правоохранительные органы.
Подробнее о распространённых схемах и способах защиты читайте в материале AFM: «Как не стать жертвой мошенников в Армении: настоящие примеры и новые схемы».