Զեղծարարությունների նոր ալիք է բարձրանում․ խարդախները ներկայանում են որպես ԿԲ աշխատակիցներ
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտնել է խարդախության դեպքերի աճի մասին, երբ չարագործները ներկայացվում են որպես ԿԲ աշխատակիցներ և փորձում համոզել քաղաքացիներին գումար փոխանցել այլ հաշիվներին:
Զեղծարարները կեղծ նամակներ են ուղարկում և զանգում՝ ներկայանալով որպես ֆինանսական կարգավորողի ներկայացուցիչներ: Զրույցի ընթացքում նրանք կարող են հայտնել «կասկածելի գործարքների», «միջոցները շտապ պաշտպանելու անհրաժեշտության» կամ «բանկային հաշվի ստուգման» մասին, ինչից հետո առաջարկում են գումարը փոխանցել այսպես կոչված «անվտանգ» հաշվի վրա:
Կենտրոնական բանկն ընդգծում է, որ երբեք չի պահանջում գումարի փոխանցում և քաղաքացիներից չի հարցնում բանկային քարտերի կամ օնլայն բանկինգի տվյալներ:
Քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում՝
1. երրորդ անձանց չհայտնել բանկային քարտերի տվյալները, PIN-կոդերը և մեկանգամյա SMS-կոդերը,
2. չփոխանցել գումար անհայտ անձանց հրահանգով,
3. կասկածելի զանգերի կամ նամակների դեպքում անմիջապես դադարեցնել խոսակցությունը և դիմել սեփական բանկ:
Խարդախության փորձերի դեպքում ԿԲ-ն խորհուրդ է տալիս տեղեկացնել բանկին և իրավապահ մարմիններին:
Խարդախության տարածված ձևերի և դրանցից պաշտպանվելու եղանակների մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ AFM-ի «Ինչպե՞ս չդառնալ ֆինանսական խարդախությունների զոհ․ իրական օրինակներ և նոր սխեմաներ» նյութում։

The Central Bank of Armenia (CBA) has reported an increase in fraud cases where scammers pose as officials of the regulator to convince citizens to transfer money to third-party accounts.
According to the CBA, scammers are sending fake emails and making phone calls, presenting themselves as representatives of the financial regulator. During these conversations, they may report "suspicious transactions," the "urgent need to protect funds," or a "bank account audit," subsequently suggesting a transfer of money to a so-called "secure account."
The Central Bank emphasizes: The regulator never requests money transfers or asks citizens for bank card details or online banking credentials.
Citizens are advised to:
- Never share bank card details, PIN codes, or one-time SMS codes (OTPs) with third parties;
- Refrain from transferring money at the direction of unknown individuals;
- Immediately terminate the conversation and contact their bank if they receive suspicious calls or emails.
In the event of a fraud attempt, the regulator advises notifying both your bank and law enforcement agencies.
Read more about common fraud schemes and how to protect yourself in the AFM article: “How Not to Fall Victim to Fraud in Armenia: Real Stories and New Tricks”․