Գնաճը Հայաստանում 2026-ի հունվարին արագացել է և հասել 3,8%-ի
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ 2026 թ․ սկզբին արագացել է գնաճը։ Հունվարի արդյունքներով գնաճը վերջին 12 ամիսների ընթացքում կազմել է 3,8%՝ 2025 թ․ դեկտեմբերի 3,3%-ի համեմատ։
Աճի հիմնական գործոնը սննդամթերքի գներն են, որոնք տարեկան կտրվածքով աճել են 5,9%-ով։ Բնականոն գնաճը հասել է 4,3%-ի, ինչը ցույց է տալիս, որ սա կայուն ներքին գնաճային ճնշում է, այլ ոչ թե պարզապես սեզոնային տատանումներ։
Գնաճի ընթացիկ մակարդակը մնում է ԿԲ թիրախային ցուցանիշի՝ 3% ± 1 տոկոսային կետի սահմաններում, սակայն մոտեցել է դրա վերին շեմին: Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը պահպանվում է 6,5%-ի մակարդակում։
Բանկերը, ներդրողները և խոշոր բիզնեսը կողմնորոշվում են հունվարյան գնաճի (3,8%), ինչպես նաև բնականոն գնաճի ավելի բարձր մակարդակի (4,3%) հիման վրա և ակնկալում են, որ այս տվյալները կազդեն Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետագա որոշումների վրա։ Սա նշանակում է, որ գարնանը տոկոսադրույքների քաղաքականության քննարկման ժամանակ կարգավորողը հիմնվելու է 2026թ. սկզբի թարմ ցուցանիշների վրա և կարող է չշտապել տոկոսադրույքի նվազեցման հարցում՝ պահպանելով ավելի զգուշավոր մոտեցում։

Inflation in Armenia Accelerated to 3.8% in January 2026
According to the Central Bank of Armenia, inflation accelerated at the beginning of 2026. At the end of January, the twelve-month inflation rate stood at 3.8%, increasing from 3.3% in December 2025.
The primary driver of this growth was food prices, which rose by 5.9% year-on-year. Core inflation reached 4.3%, indicating steady domestic inflationary pressure rather than merely seasonal fluctuations.
The current inflation level remains within the CBA's target range of 3% ± 1 p.p. (percentage point), though it has approached the upper bound. The refinancing rate is maintained at 6.5%.
Banks, investors, and large businesses are navigating based on the January inflation rise to 3.8%, as well as the higher core inflation rate of 4.3%, expecting these figures to influence future decisions of the Central Bank of the Republic of Armenia. This implies that during interest rate policy discussions in the spring, the regulator will rely on fresh early-2026 indicators and may not rush to cut the rate, maintaining a more cautious approach.