Դրամական փոխանցումների ներհոսքը Հայաստան 2025 թվականին աճել է մինչև 5,98 մլրդ դոլար
2025 թ. դրամական փոխանցումների ծավալը դեպի Հայաստան աճել է։ Ըստ հունվար-դեկտեմբեր ամիսների արդյունքներ՝ երկիր միջոցների համախառն ներհոսքը կազմել է 5,98 մլրդ դոլար, ընդ որում բոլոր փոխանցումների շուրջ 65%-ը ստացվել է Ռուսաստանից։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների համաձայն՝ մասնավոր փոխանցումների զուտ ներհոսքը 2025 թվականին աճել է 8,6%-ով՝ գերազանցելով 1,6 մլրդ դոլարը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականին այս ցուցանիշով գրանցվել էր 9% անկում։
Ոչ առևտրային բնույթի փոխանցումների մասով տարեկան դինամիկան էլ ավելի զգալի է փոխվել. 2024 թվականի 35% անկումից հետո 2025-ին արձանագրվել է 25% աճ, իսկ դրանց զուտ ծավալը հասել է 714,1 մլն դոլարի։ Նման փոխանցումների մասնաբաժինը ընդհանուր զուտ ներհոսքում 38%-ից աճել է մինչև 44%, թեև այն մնում է ցածր 2022–2023 թթ․ մակարդակից։
Հոսքերի ընդհանուր դինամիկան՝
1. Փոխանցումների ներհոսքը տարվա կտրվածքով աճել է 2,4%-ով
2. Միջոցների արտահոսքը դանդաղել է՝ 7% աճից հասնելով գրեթե զրոյական մակարդակի՝ 0,3%
Արդյունքում 2025 թվականի համար․
1. ընդհանուր ներհոսքը կազմել է 5,98 մլրդ դոլար, ներառյալ 1,2 մլրդ դոլարի ոչ առևտրային փոխանցումները,
2. ընդհանուր արտահոսքը՝ 4,3 մլրդ դոլար, որից 452,8 մլն դոլարը բաժին է ընկել ոչ առևտրային գործառնություններին։
Ընդ որում, ոչ առևտրային փոխանցումների ներհոսքը 23% անկումից անցում է կատարել 15% աճի, իսկ արտահոսքի տեմպերն արագացել են 1%-ից մինչև 3%։
Ռուսաստանից 2025 թվականին Հայաստան է մուտք գործել 3,9 մլրդ դոլար, մինչդեռ հակառակ ուղղությամբ միջոցների արտահոսքը կազմել է 749,9 մլն դոլար։

Money Transfer Inflows to Armenia Rose to $5.98 Billion in 2025
In 2025, the volume of money transfers to Armenia increased. Based on the results of January–December, the total inflow of funds into the country amounted to $5.98 billion, with approximately 65% of all transfers originating from Russia.
According to Central Bank of Armenia data, the net inflow of private transfers in 2025 increased by 8.6%, exceeding $1.6 billion. For comparison, this indicator recorded a 9% decline in 2024.
The annual dynamics for non-commercial transfers changed even more significantly: after a 35% drop in 2024, a 25% growth was recorded in 2025, and their net volume reached $714.1 million. The share of such transfers in the total net inflow grew from 38% to 44%, although it remains below the levels seen in 2022–2023.
General Dynamics of Flows։
- Transfer inflows increased by 2.4% over the year.
- Outflows slowed down from a 7% growth rate to a near-zero level of 0.3%.
As a result, for 2025:
- Total inflow amounted to $5.98 billion, including $1.2 billion in non-commercial transfers;
- Total outflow amounted to $4.3 billion, of which $452.8 million was attributed to non-commercial operations.
Notably, non-commercial transfer inflows shifted from a 23% decline to 15% growth, while the growth rate of outflows accelerated from 1% to 3%.
In 2025, $3.9 billion was transferred from Russia to Armenia, while the outflow of funds in the opposite direction totaled $749.9 million.