Հրապարակման ամսաթիվ: 09.03.2026 12:41
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է 2026 թ․ ապրիլի 1-ից կենսաթոշակների և սոցիալական նպաստների բարձրացման մասին որոշումը։ Սակայն երկրի ֆինանսների նախարարությունը այս նախաձեռնությունը համարում է պոտենցիալ ռիսկային պետական ֆինանսների կայունության համար։
Ինչպես նշվում է, վճարումների ավելացումը կհանգեցնի բյուջեի մշտական սոցիալական ծախսերի աճի, ինչը կարող է սահմանափակել պետության հնարավորություններն առաջիկա տարիներին այլ առաջնահերթ ուղղություններ ֆինանսավորելու հարցում։
Նախնական հաշվարկներով՝ բյուջեի լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությունը կկազմի տարեկան շուրջ 78,7 մլրդ դրամ։ Ընդ որում, ինչպես ընդգծում են Ֆինանսների նախարարությունում, որոշման նախագծում սահմանված չեն այս ծախսերի ֆինանսավորման կոնկրետ աղբյուրները։
Գերատեսչությունը զգուշացնում է, որ նման իրավիճակում կառավարությունը, հավանաբար, ստիպված կլինի ռեսուրսներ փնտրել այլ պետական ծրագրերի օպտիմալացման կամ կրճատման հաշվին՝ բյուջեի հավասարակշռությունը պահելու համար։
Նման որոշումներն ունեն երկարաժամկետ ազդեցություն տնտեսության համար.
1. սոցիալական վճարումները դառնում են բյուջեի մշտական ծախսային հոդված,
2. պետության լրացուցիչ եկամուտների բացակայության դեպքում դա կարող է հանգեցնել ծրագրերի միջև միջոցների վերաբաշխման,
3. երկարաժամկետ հեռանկարում նման միջոցները կարող են ուժեղացնել ճնշումը պետական ֆինանսների վրա։
Կենսաթոշակների բարձրացման մասին որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2026 թ․ ապրիլի 1-ից։ Վճարումների ավելացման մանրամասները կառավարությունը ծրագրում է հստակեցնել մոտ ժամանակներս։

Publication date: 09.03.2026 12:41
The Government of Armenia has approved a decision to increase pensions and social benefits starting April 1, 2026. However, the country's Ministry of Finance considers this initiative potentially risky for the sustainability of public finances.
As noted in the Ministry's position, the increase in payments will lead to a rise in permanent social budget expenditures, which may limit the state's ability to fund other priority areas in the coming years.
According to preliminary calculations, the additional burden on the budget will amount to approximately 78.7 billion AMD per year. Furthermore, the Ministry of Finance emphasizes that the draft decision does not define specific funding sources for these expenses.
The department warns that in such a situation, the government will likely have to seek resources by optimizing or cutting other state programs to maintain a balanced budget.
Such decisions have a long-term impact on the economy:
1. social payments become a permanent budget expenditure item;
2. in the absence of additional state revenue, this may lead to a reallocation of funds between programs;
3. in the long run, such measures may increase pressure on public finances.
The decision to increase pensions will take effect on April 1, 2026. The government plans to clarify the detailed parameters of the payment increases in the near future.