Հրապարակման ամսաթիվ: 09.03.2026 12:41
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է 2026 թ․ ապրիլի 1-ից կենսաթոշակների և սոցիալական նպաստների բարձրացման մասին որոշումը։ Սակայն երկրի ֆինանսների նախարարությունը այս նախաձեռնությունը համարում է պոտենցիալ ռիսկային պետական ֆինանսների կայունության համար։
Ինչպես նշվում է, վճարումների ավելացումը կհանգեցնի բյուջեի մշտական սոցիալական ծախսերի աճի, ինչը կարող է սահմանափակել պետության հնարավորություններն առաջիկա տարիներին այլ առաջնահերթ ուղղություններ ֆինանսավորելու հարցում։
Նախնական հաշվարկներով՝ բյուջեի լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությունը կկազմի տարեկան շուրջ 78,7 մլրդ դրամ։ Ընդ որում, ինչպես ընդգծում են Ֆինանսների նախարարությունում, որոշման նախագծում սահմանված չեն այս ծախսերի ֆինանսավորման կոնկրետ աղբյուրները։
Գերատեսչությունը զգուշացնում է, որ նման իրավիճակում կառավարությունը, հավանաբար, ստիպված կլինի ռեսուրսներ փնտրել այլ պետական ծրագրերի օպտիմալացման կամ կրճատման հաշվին՝ բյուջեի հավասարակշռությունը պահելու համար։
Նման որոշումներն ունեն երկարաժամկետ ազդեցություն տնտեսության համար.
1. սոցիալական վճարումները դառնում են բյուջեի մշտական ծախսային հոդված,
2. պետության լրացուցիչ եկամուտների բացակայության դեպքում դա կարող է հանգեցնել ծրագրերի միջև միջոցների վերաբաշխման,
3. երկարաժամկետ հեռանկարում նման միջոցները կարող են ուժեղացնել ճնշումը պետական ֆինանսների վրա։
Կենսաթոշակների բարձրացման մասին որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2026 թ․ ապրիլի 1-ից։ Վճարումների ավելացման մանրամասները կառավարությունը ծրագրում է հստակեցնել մոտ ժամանակներս։

Дата публикации: 09.03.2026 12:41
Правительство Армении утвердило решение о повышении пенсий и социальных пособий с 1 апреля 2026 года. Однако Министерство финансов страны считает эту инициативу потенциально рискованной для устойчивости государственных финансов.
Как отмечается в позиции ведомства, увеличение выплат приведёт к росту постоянных социальных расходов бюджета, что может ограничить возможности государства финансировать другие приоритетные направления в ближайшие годы.
По предварительным расчётам, дополнительная нагрузка на бюджет составит около 78,7 млрд драмов в год. При этом, как подчёркивают в Минфине, в проекте решения не определены конкретные источники финансирования этих расходов.
Ведомство предупреждает, что в такой ситуации правительству, вероятно, придётся искать ресурсы за счёт оптимизации или сокращения других государственных программ, чтобы сохранить баланс бюджета.
Подобные решения имеют долгосрочный эффект для экономики:
1. социальные выплаты становятся постоянной статьёй расходов бюджета;
2. при отсутствии дополнительных доходов государства это может привести к перераспределению средств между программами;
3. в долгосрочной перспективе подобные меры могут усилить давление на государственные финансы.
Решение о повышении пенсий вступит в силу с 1 апреля 2026 года. Детальные параметры увеличения выплат правительство планирует уточнить в ближайшее время.