Հայաստանում բնակելի անշարժ գույքի գները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 5,5%-ով
2025 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանում բնակելի անշարժ գույքի շուկայում գների աճի միտումը պահպանվել է։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գներն աճել են 5,5%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակի նկատմամբ՝ 1,9%-ով։
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հրապարակած բնակելի անշարժ գույքի գների ինդեքսի համաձայն՝ նշված ժամանակահատվածում բնակարանների արժեքն աճել է 2%-ով, իսկ առանձնատների գներն արձանագրել են կտրուկ թռիչք՝ ավելանալով 18,6%-ով։
Գների ներկայիս դինամիկան մեծապես պայմանավորված է գնորդների ակտիվությամբ և անշարժ գույքը որպես կապիտալ պահելու և կիրառելու՝ գնորդների ցանկությամբ։ Գնաճի նկատմամբ հատկապես զգայուն է առանձնատների սեգմենտը, հատկապես արվարձաններում և այն մարզերում, որտեղ ակտիվ կառուցապատում է իրականացվում։

Real estate prices in Armenia increased by 5.5% year-on-year – Central Bank
In the third quarter of 2025, residential real estate prices in Armenia continued to rise. Compared to the same period last year, prices increased by 5.5%, while quarter-on-quarter growth amounted to 1.9%.
According to the Residential Real Estate Price Index published by the Central Bank of Armenia, apartment prices increased by 2% during this period, whereas prices for residential houses surged by 18.6%.
The current price dynamics are largely driven by sustained buyer activity and the ongoing appeal of real estate as a capital preservation instrument. The strongest sensitivity to price growth is observed in the private housing segment, particularly in suburban areas and regions with active construction.