Հրապարակման ամսաթիվ: 06.03.2026 13:05
2026 թվականի ապրիլի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտնում պետական նպաստների և կենսաթոշակների վճարման նոր կարգ. գումարները կփոխանցվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով՝ բանկային քարտերին։
Այն ստացողների համար, ովքեր մինչև մարտի 5-ը դիմում չեն ներկայացրել և բանկ չեն ընտրել, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը կիրականացնի ավտոմատ բաշխում մի քանի բանկերի միջև, այդ թվում՝ ACBA, AraratBank, Artsakhbank և Armeconombank։
Մինչև ապրիլի 1-ը բանկերը կազմակերպում են քարտերի առաքումը սահմանափակ շարժունակություն ունեցող քաղաքացիներին փոտի առաքիչների միջոցով՝ հնարավորություն տալով ստանալ դրանք առանց տնից դուրս գալու:
Մարտի 5-ից ապրիլի 1-ը նոր դիմումներ՝ բանկի կամ վճարման եղանակի փոփոխության վերաբերյալ, չեն ընդունվում։

Дата публикации: 06.03.2026 13:05
С 1 апреля 2026 года в Армении вступает в силу новый порядок выплат государственных пособий и пенсий: деньги будут перечисляться исключительно в безналичной форме на банковские карты.
Для получателей, которые не подали заявление и не выбрали банк, Министерство труда и социальных вопросов проведёт автоматическое распределение между несколькими банками. В список вошли ACBA Bank, Araratbank, Artsakhbank, Armeconombank.
До 1 апреля 2026 года эти банки организуют доставку пенсионных карт гражданам с ограниченной мобильностью – через сотрудников банков или курьерские службы.
С 5 марта по 1 апреля Единая социальная служба не будет принимать новые заявления на смену банка или способа получения выплат.