Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան սկսել է Հայաստանում ֆինանսական հասանելիության բարձրացմանն ուղղված ծրագիրը
Հրապարակման ամսաթիվ: 25.12.2024 00:00
2.8k
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) սկսել է Հայաստանում ֆինանսական հասանելիության բարձրացման և կլիմայական նախագծերի աջակցության ուղղված ծրագրի իրականացում
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցելու փոքր բիզնեսներին, կին ձեռներեցներին, ինչպես նաև գյուղատնտեսական և կլիմայական նախագծերին:
Այս պահին ծրագրին մասնակցում են երեք հայկական բանկեր՝ Acba Bank, Converse Bank և Evocabank: Առաջին երկու բանկերը մասնակցում են բիզնեսում առկա ռիսկերի բաշխման մեխանիզմների իրականացման ուղղությամբ: Evocabank-ն ընդլայնում է իր համագործակցությունը IFC-ի հետ՝ կին ձեռներեցներին պատկանող փոքր բիզնեսների և կլիմայական խնդիրներին նվիրված ստարտափերի ֆինանսավորման հարցում:
Acba Bank-ը ստացել է IFC-ից 25 միլիոն դոլար, Evocabank-ը՝ 10 միլիոն դոլար, իսկ Converse Bank-ը՝ 5 միլիոն դոլար: Բոլոր միջոցները ուղղվելու են միկրո և փոքր ձեռներեցների վարկերի վերաֆինանսավորմանը:
Ի՞նչ է սա նշանակում և ի՞նչ հեռանկարներ է բացում Հայաստանի համար
Հայկական բանկերը, որոնք համագործակցում են IFC-ի հետ, կկարողանան ստանալ աջակցություն ստարտափերի իրականացման համար: Սա դրական ազդեցություն կարող է ունենալ երկրի միկրո և փոքր բիզնեսների զարգացման վրա՝ աջակցելով կին ձեռներեցներին: Ծրագրին մասնակցող բանկերը կարող են փոքր ձեռներեցներին առաջարկել ավելի շատ հնարավորություններ իրենց բիզնեսը սկսելու համար:
Հայաստանում փոքր բիզնեսը շատ տարածված է, իսկ հեռավոր շրջաններում այն հաճախ եկամտի միակ աղբյուրն է: Չնայած փոքր ձեռներեցների մեծ թվին, նման բիզնեսը պահպանելը բավականին դժվար է պետական աջակցության բացակայության և բարձր հարկերի պատճառով: Միևնույն ժամանակ բազմաթիվ կանայք Հայաստանում բացում են միկրոբիզնեսներ տեղական գյուղատնտեսական արտադրանքի ոլորտում:
Մենք կարծում ենք, որ IFC-ի և հայկական բանկերի համատեղ նախաձեռնությունը բացում է մեծ հեռանկարներ ձեռներեցների, հատկապես կանանց համար՝ իրենց բիզնեսը պահպանելու և երկարաժամկետ առումով զարգացնելու նպատակով: Բացառիկ ծրագրի շնորհիվ, փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման ընդլայնման և ռիսկերի նվազեցման միջոցով հնարավոր է ներգրավել ավելի շատ ձեռներեցների, ինչը դրական կազդի Հայաստանի բիզնես միջավայրի զարգացման վրա:

IFC запустила в Армении программу по повышению. финансовой доступности и поддержки климатических проектов
Международная финансовая корпорация (IFC) запустила проект, нацеленный на поддержку малого бизнеса, женщин-предпринимателей, а также аграрных и климатических проектов.
Сейчас в программе принимают участие три армянских банка: Acba bank, Converse bank и Evocabank. Первые два банка участвуют в реализации механизмов распределения рисков в бизнесе. Evocabank расширяет свое сотрудничество с IFC по вопросам финансирования малого бизнеса, принадлежащего женщинам, а также стартапов, посвященных климатическим проблемам.
Acba bank получил от IFC 25 миллионов долларов, Evocabank — 10 миллионов долларов и Converse bank — 5 миллионов долларов. Все средства будут направлены на рефинансирование кредитов микро и малых предпринимателей.
Что это значит и какие перспективы открывает для Армении?
Армянские банки, сотрудничающие с IFC, смогут получить поддержку для реализации стартапов.
Это может положительно сказаться на развитии микро и малого бизнеса в стране, поддерживая предпринимателей женщин. Банки Армении, участвующие в программе, смогут предложить малым предпринимателям больше возможностей для открытия своего бизнеса.
В Армении малый бизнес очень популярен, а в отдаленных районах страны является практически единственным средством заработка. Несмотря на большое количество малых предпринимателей, удержать на плаву такой бизнес весьма сложно из-за отсутствия государственной поддержки и больших налогов. Также множество женщин в стране открывают микробизнес локальной сельскохозяйственной продукции.
Мы считаем, что совместная инициатива IFC и армянских банков открывает большие перспективы для предпринимателей, в особенности, женщин, чтобы сохранить и развить свой бизнес в долгосрочной перспективе. Также подобная программа, благодаря расширению финансирования малого бизнеса и снижения рисков, может привлечь больше предпринимателей, что положительно отразиться на развитии бизнес-среды в Армении.