VTB Bank-ը հայտարարեց անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով հիփոթեքային վարկերի պայմանների թարմացման մասին։ 2025 թվականի ապրիլի 25-ից բանկը սահմանեց ֆիքսված տոկոսադրույք և հրաժարվեց նախկին տոկոսադրույքների շրջանակից։
VTB Bank-ի հիփոթեքային վարկերի հիմնական փոփոխությունները․
Անվանական տոկոսադրույք՝
- Եղել է` տարեկան սկսած 11,1%-ից մինչև 13,7%
- Դարձել է՝ 13,3% տարեկան ֆիքսված տոկոսադրույք
Փաստացի տոկոսադրույք (ներառում է վարկի բոլոր լրացուցիչ ծախսերը)՝
- Եղել է՝ տարեկան սկսած 12,5%-ից մինչև 15%
- Դարձել է՝ 14,3% տարեկան ֆիքսված փաստացի տոկոսադրույք
Տոկոսադրույքի վերանայում 4 տարի անց
Վարկային նոր պայմանագիրը նախատեսում է տոկոսադրույքի փոփոխության հնարավորություն 48 ամիս անց։ Բանկը պահպանում է իր իրավունքը նվազեցնել կամ բարձրացնել տոկոսադրույքը ±3 տոկոսային կետով՝ կախված շուկայի պայմաններից և վարկավորման քաղաքականությունից։
Սա նշանակում է, որ չորս տարի անց տոկոսադրույքը կարող է փոխվել՝
- Նվազագույնը՝ տարեկան մինչև 10,3%
- Առավելագույնը՝ տարեկան մինչև 16,3%
Ի՞նչ է սա նշանակում վարկառուների համար
- Թափանցիկ պայմաններ․ առաջին չորս տարիների ընթացքում ֆիքսված տոկոսադրույքը թույլ է տալիս վարկառուին ճշգրիտ պլանավորել հիփոթեքային վճարումները։
- Ճկունություն ապագայում․ տոկոսադրույքի վերանայման հնարավորությունը բանկին տալիս է շուկայական փոփոխություններին հարմարվելու գործիք, իսկ վարկառուներին՝ բարենպաստ տնտեսական իրավիճակի դեպքում ցածր տոկոսադրույքից օգտվելու հնարավորություն։
Եթե նախատեսում եք մոտ ժամանակում օգտվել հիփոթեքային վարկից և համեմատում եք բանկերի առաջարկներն, ապա այսպիսի փոփոխությունները կարևոր է հաշվի առնել։
Ընտրեք շահավետ հիփոթեք AFM-ի միջոցով՝ համեմատեք բանկերի պայմանները «հիփոթեք» բաժնում և գտեք լավագույն տարբերակը ձեզ համար։

VTB Bank announced an update of mortgage lending terms for real estate purchase. From April 25, 2025, the bank introduced a fixed interest rate and abandoned the previous range of rates.
The main changes on mortgages at VTB Bank:
Nominal rate:
- Was: from 11.1% to 13.7% per annum
- Became: fixed rate of 13.3% per annum
Effective rate (includes all additional expenses on the loan):
- Was: 12.5% to 15% per annum.
- Became: fixed effective rate of 14.3% per annum.
Rate revision after 4 years
A new condition of the loan agreement provides for the possibility to change the interest rate after 48 months of the loan. The Bank reserves the right to increase or decrease the rate by +/- 3 percentage points depending on market conditions and lending policy.
This means that after four years the rate may change, for example:
- Minimum - up to 10.3% per annum
- Maximum - up to 16.3% per annum
What does this mean for borrowers?
- Transparent conditions: a fixed rate for the first four years allows borrowers to plan their mortgage costs accurately.
- Flexibility in the future: the possibility of revising the rate will give the bank a tool to adapt the conditions to changes in the market situation, and borrowers - the chance to reduce the interest rate in favorable economic conditions.
If you plan to take out a mortgage in the near future, such changes should be taken into account when comparing bank offers.
Find a favorable mortgage with AFM - compare the terms of banks in the “Mortgage” section and choose the best option for you.