YouTube-ը պաշտոնապես գործարկում է մոնետիզացիան Հայաստանում. ի՞նչ է դա նշանակում
YouTube-ը հայտարարել է Հայաստանում YouTube Partner Program-ի (YPP) մեկնարկի մասին: Ծրագրին միանալը հասանելի կդառնա 2026 թվականի գարնանը և թույլ կտա հեղինակներին պաշտոնապես մոնետիզացնել բովանդակությունը՝ վաստակելով գովազդից, բաժանորդագրություններից և հարթակի այլ գործիքներից:
YPP-ին միացած հեղինակները կդառնան ավելի քան 3 միլիոն բովանդակություն ստեղծողներից բաղկացած համաշխարհային հանրույթի մաս: Վերջին չորս տարիների ընթացքում YouTube-ն ամբողջ աշխարհում հեղինակներին, արտիստներին և մեդիա ընկերություններին վճարել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլար՝ ընդգծելով «creator» տնտեսության առանցքային դերը իր բիզնես մոդելում:
Ի՞նչ կարող է սա նշանակել Հայաստանի համար
Պաշտոնական մոնետիզացիայի մեկնարկը փոխում է YouTube-ի բովանդակության կարգավիճակը՝ նախասիրությունից վերածելով եկամտի օրինական աղբյուրի:
Հիմնական հետևանքները՝
1. պաշտոնական վճարումներ՝ առանց միջնորդների և շրջանցող սխեմաների,
2. ինքնազբաղվածության և թվային մասնագիտությունների աճ,
3. արտարժույթով հասույթի ներհոսք դեպի տնտեսություն,
4. բովանդակության որակի բարձրացում և շուկայի պրոֆեսիոնալացում:
YPP-ի մեկնարկը Հայաստանում կարևոր քայլ է երկրի ինտեգրման գործում համաշխարհային թվային տնտեսությանը, որտեղ բովանդակությունը դառնում է արտահանվող ապրանք և կայուն եկամտի աղբյուր:

YouTube официально запускает монетизацию в Армении: что это значит
YouTube объявил о запуске YouTube Partner Program (YPP) в Армении. Подключение к программе станет доступно весной 2026 года и позволит авторам официально монетизировать контент – зарабатывать на рекламе, подписках и других инструментах платформы.
Подключившиеся к YPP авторы станут частью глобального сообщества из более чем 3 млн создателей контента. За последние четыре года YouTube выплатил авторам, артистам и медиакомпаниям по всему миру свыше 100 млрд долларов, подчёркивая ключевую роль creator-экономики в своей бизнес-модели.
Что это может значить для Армении
Запуск официальной монетизации меняет статус YouTube-контента с хобби на легальный источник дохода.
Ключевые последствия:
- официальные выплаты без посредников и обходных схем;
- рост самозанятости и цифровых профессий;
- приток валютной выручки в экономику;
- повышение качества контента и профессионализация рынка.
Запуск YPP в Армении – важный шаг в интеграции страны в глобальную цифровую экономику, где контент становится экспортным продуктом и устойчивым источником дохода.