Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան մարել վարկերն իրենց եկամտահարկի հաշվին
Հայաստանի իշխանությունները առաջարկում են 2025 թվականի փետրվարի 1-ից վերականգնել այն քաղաքացիների տնտեսական ակտիվությունը, ովքեր չունեն պաշտոնական եկամուտ։
Նախաձեռնության շրջանակում առաջարկվում է աջակցություն՝ հաճախորդի եկամտային հարկի տեսքով, որի միջոցով հնարավոր կլինի մարել վարկերը։
Ծրագրին կարող են մասնակցել միայն այն վարկառուները, որոնց վարկի ժամկետը գերազանցում է 3 տարին, իսկ պարտքի մնացորդը չգերազանցում է 1 000 000 ՀՀ դրամը։
Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ շուրջ 341 000 քաղաքացի ունի վատ վարկային պատմություն, իսկ ընդհանուր պարտքերի ծավալը կազմել է 642 մլրդ ՀՀ դրամ։ Այս ցուցանիշների աճով պայմանավորված՝ կառավարությունը առաջարկել է գործարկել նոր օգնության ծրագիր՝ նախատեսված 25-ից 50 տարեկան վարկառուների համար։
Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի բանկերը կնվազեցնեն վարկային տուգանքները մինչև 80%, իսկ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան դիմում ներկայացնել առցանց հարթակի միջոցով, որը ներկայումս մշակման փուլում է։
Մենք համոզված ենք, որ նման նախաձեռնությունը կնպաստի քաղաքացիների շարժառիթավորմանը՝ անցնելու պաշտոնական աշխատողի կարգավիճակի, հրաժարվելով ստվերային զբաղվածությունից։ Պետական աջակցության շնորհիվ վարկառուները կկարողանան մարել իրենց վարկերը եկամտային հարկի հաշվին և լուծել վարկային պարտքերի խնդիրը։
• Հեղինակ
• Աղբյուր
https://finport.am/full_news.php?id=51899&lang=2
• Источник изображения
https://ru.freepik.com/
• Թեմա
Հիփոթեք
ՀՀ-ում վարկերի ընդհանուր քանակը գերազանցել է պատմական առավելագույնը
06.02.2026
AFM-ի 2026-ի հունվարի վերլուծության համաձայն՝ Ardshinbank-ն առաջատար է Հայաստանի հիփոթեքային ծրագրերի քանակով
19.01.2026
Հայաստանում բնակելի անշարժ գույքի գները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 5,5%-ով
08.01.2026
3k
25.04.2025
2.9k
VTB Bank-ը հայտարարեց անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով հիփոթեքային վարկերի պայմանների թարմացման մասին։ 2025 թվականի ապրիլի 25-ից բանկը սահմանեց ֆիքսված տոկոսադրույք և հրաժարվեց նախկին տոկոսադրույքների շրջանակից։VTB Bank-ի հիփոթեքային վարկերի հիմնական փոփոխությունները․Անվանական...
Ինչպե՞ս արտարժույթով վարկ վերցնել․ քայլ առ քայլ ուղեցույց
Մեր օրերում վարկառուները զգուշորեն են մոտենում արտարժութային վարկերին, քանի որ դրանց շահավետությունը կախված է ոչ միայն ցածր տոկոսադրույքից, այլ նաև՝ փոխարժեքի կայունությունից։ Տնտեսական անկայուն իրավիճակի պատճառով տեղի են ունենում արտարժույթի...
03.01.2025
Հայաստանի իշխանությունները առաջարկում են 2025 թվականի փետրվարի 1-ից վերականգնել այն քաղաքացիների տնտեսական ակտիվությունը, ովքեր չունեն պաշտոնական եկամուտ։ Նախաձեռնության շրջանակում առաջարկվում է աջակցություն՝ հաճախորդի եկամտային հարկի տեսքով, որի միջոցով հնարավոր կլինի...

Граждане Армении смогут погасить свои кредиты за счет средств из подоходного налога
Власти Армении предлагают с 1 февраля 2025 года восстановить экономическую активность граждан без официального источника дохода, предлагая им поддержку в виде их подоходного налога, с помощью которого будет возможно закрыть кредит. Однако это касается лишь кредитов от 3 лет с суммой долга до 1 000 000 драмов.
Согласно данным Центрального Банка Армении по состоянию на октябрь прошлого года около 341 тысячи граждан имеют плохую кредитную историю, а также долги общей суммой в 642 миллиарда долларов. В связи с ростом этих показателей кабинет министров предложил ввести программу помощи заемщикам от 25 до 50 лет. Также для участников программы банки Армении снизят кредитные штрафы на 80%.
Стать участником программы граждане смогут, подав заявку через онлайн-платформу, которая сейчас находится в разработке.
Мы считаем, что подобная инициатива положительно скажется на мотивации граждан к официальному трудоустройству вместо теневой деятельности. Благодаря государственной поддержке, заемщики смогут погасить свои кредиты за счет средств подоходного налога и решить проблему банковских долгов.
Регина Меликян
• Автор
• Источник
https://finport.am/full_news.php?id=51899&lang=2
• Источник изображения
https://ru.freepik.com/
• Тема
Общий объём кредитов в Армении превысил исторический максимум
06.02.2026
Ardshinbank стал лидером по количеству ипотечных продуктов в Армении по итогам анализа AFM за январь 2026 года
19.01.2026
Цены на жилую недвижимость в Армении выросли на 5,5% за год – данные ЦБ
08.01.2026
2.9k
25.04.2025
VTB Bank объявил об обновлении условий ипотечного кредитования на приобретение недвижимости. С 25 апреля 2025 года банк ввёл фиксированную процентную ставку и отказался от прежнего диапазона ставок.Основные изменения по ипотеке...
Как оформить кредит в иностранной валюте: пошаговая инструкция
26.03.2025
В современных условиях заемщики с осторожностью относятся к валютным кредитам, поскольку их выгода зависит не только от низких процентных ставок, но и от стабильности обменного курса. В периоды экономической нестабильности...
03.01.2025
Власти Армении предлагают с 1 февраля 2025 года восстановить экономическую активность граждан без официального источника дохода, предлагая им поддержку в виде их подоходного налога, с помощью которого будет возможно закрыть...