ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների և AFM թիմի վերլուծության համաձայն՝ 2026 թվականին Հայաստանի արտարժութային շուկան թևակոխել է կայունացման փուլ՝ 2022–2023 թվականներին դրամի կտրուկ արժևորումից հետո:
Շուկայի հիմնական փոփոխությունները
1․ Դրամը կայունացել է արժևորման փուլից հետո
2025 թվականի երկրորդ կեսին AMD/USD փոխարժեքը հաստատվել է մեկ դոլարի դիմաց 383–395 դրամի միջակայքում, մինչդեռ 2023 թվականի սկզբին այն գերազանցում էր 450 դրամը:
2026 թվականի մարտի 17-ի դրությամբ փոխարժեքը տատանվում է 377–384 դրամի սահմաններում, ինչը վերջին տարիների նվազագույն տատանողականությունն (volatility) է:
Սա մատնանշում է շուկայի հավասարակշռված վիճակը Ռուսաստանից կապիտալի ներհոսքից հետո, որը նախկինում ամրապնդում էր դրամը:
2․ Եվրոյի փոխարժեքը պահպանվում է 430 դրամից բարձր մակարդակում
2026 թվականի մարտին EUR/AMD փոխարժեքը կայուն է՝ մեկ եվրոյի դիմաց 432–434 դրամի սահմաններում:
Այնուամենայնիվ, եվրոն դեռևս զգալիորեն ցածր է 500 դրամից բարձր մակարդակներից, որոնք արձանագրվում էին մինչև 2023-ի կեսերը: Սա խոսում է այն մասին, որ դրամը կառուցվածքային առումով արժևորվել է ոչ միայն դոլարի, այլև եվրոյի նկատմամբ:
3․ Ռուբլին շարունակում է մնալ ճնշման տակ
RUB/AMD փոխարժեքը տատանվում է 4,55–4,80 դրամի միջակայքում, ինչը ցածր է պատմական 5+ դրամի մակարդակից:
Ռուբլու նման թուլացումը Ռուսաստանից ներմուծումն ավելի շահավետ է դարձնում հայկական բիզնեսի համար:
- ՀՀ դրամի կայունությունը նվազեցնում է արտարժութային ռիսկերը բիզնեսի և բնակչության համար:
- Ներմուծումը դառնում է կանխատեսելի, հատկապես Ռուսաստանից:
- Արտահանողները կարող են բախվել դժվարությունների, քանի որ դրամի կայունությունը նվազեցնում է արտարժութային եկամուտը:
- Ցածր տատանողականությունը շուկայի հասունության ազդակ է, սակայն նաև մատնանշում է արտաքին կապիտալի ներհոսքի դանդաղումը:

Publication date: 03.04.2026 12:54
According to Central Bank data and analysis by the AFM team, Armenia's forex market entered a stability phase in 2026 following the sharp appreciation of the Dram in 2022–2023.
Key Market Shifts
1․ Dram Stabilizes Following Appreciation Period
In the second half of 2025, the AMD/USD exchange rate settled within the 383–395 range, compared to over 450 AMD/USD in early 2023.
As of March 17, 2026, the rate holds at 377–384 AMD/USD, representing the lowest volatility seen in recent years.
This indicates a market transition to a balanced state following the capital inflows from Russia that previously drove the Dram’s strength.
2․ Euro Remains Above 430 AMD
In March 2026, the EUR/AMD rate remained steady between 432–434 per Euro.
However, the Euro is still significantly lower than the 500+ AMD levels recorded prior to mid-2023. This suggests that the Dram has structurally strengthened not only against the Dollar but also against the Euro.
3․ Ruble Remains Under Pressure
The RUB/AMD rate fluctuates between 4.55–4.80, remaining below historical levels of 5+ AMD.
This weaker Ruble makes imports from Russia more cost-effective for Armenian businesses.
1. A stable Dram reduces exchange rate risks for both businesses and the general public.
2. Imports become more predictable, particularly those from Russia.
3. Exporters may face pressure as a strong Dram reduces their foreign currency earnings.
4. Low volatility is a sign of market maturity, but also points to a slowdown in external capital inflows.