2026թ. մարտի դրությամբ Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները հասել են $5.521 մլրդ-ի, տարեկան աճելով 64%-ով։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը։
Միայն փետրվարին պահուստներն աճել են ևս 6.5%-ով կամ $335 մլն-ով։ Աճը շարունակվում է 2025թ. կեսերից և ուղեկցվում է ռեկորդային ցուցանիշների պարբերական թարմացմամբ։
Աճի հիմնական աղբյուրներն են եղել արտարժութային արտաքին ակտիվների ավելացումը և SDR-ի բաժնի աճը Միջազգային արժութային հիմնադրամում։
SDR-ը Միջազգային արժութային հիմնադրամի կողմից ստեղծված պահուստային ակտիվ է, որը կարելի է փոխանակել իրական արժույթների (դոլար, եվրո և այլն)՝ տնտեսությունը աջակցելու համար։
Ի՞նչ է դա նշանակում
պահուստների աճը ուժեղացնում է երկրի ֆինանսական կայունությունը, աջակցում դրամի կայունությանը և բարձրացնում վստահությունը բանկային համակարգի նկատմամբ։

Дата публикации: 01.04.2026 13:35
Международные резервы Армении по состоянию на март 2026 года выросли до $5.521 млрд, увеличившись на 64% в годовом выражении. Об этом сообщает Центральный банк Армении.
За месяц – только в феврале, резервы прибавили ещё 6.5% или $335 млн. Рост продолжается с середины 2025 года и сопровождается регулярным обновлением рекордных значений.
Основной вклад в увеличение показателя внесли внешние активы в иностранной валюте и рост доли SDR в Международный валютный фонд.
SDR – это резервный актив Международный валютный фонд, который можно обменять на реальные валюты – доллар, евро и др., для поддержки экономики.
Рост резервов усиливает финансовую устойчивость страны, поддерживает стабильность валюты и повышает доверие к банковской системе.