2026թ. մարտի դրությամբ Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները հասել են $5.521 մլրդ-ի, տարեկան աճելով 64%-ով։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը։
Միայն փետրվարին պահուստներն աճել են ևս 6.5%-ով կամ $335 մլն-ով։ Աճը շարունակվում է 2025թ. կեսերից և ուղեկցվում է ռեկորդային ցուցանիշների պարբերական թարմացմամբ։
Աճի հիմնական աղբյուրներն են եղել արտարժութային արտաքին ակտիվների ավելացումը և SDR-ի բաժնի աճը Միջազգային արժութային հիմնադրամում։
SDR-ը Միջազգային արժութային հիմնադրամի կողմից ստեղծված պահուստային ակտիվ է, որը կարելի է փոխանակել իրական արժույթների (դոլար, եվրո և այլն)՝ տնտեսությունը աջակցելու համար։
Ի՞նչ է դա նշանակում
պահուստների աճը ուժեղացնում է երկրի ֆինանսական կայունությունը, աջակցում դրամի կայունությանը և բարձրացնում վստահությունը բանկային համակարգի նկատմամբ։

As of March 2026, Armenia’s gross international reserves reached $5.521 billion, marking a 64% year-on-year increase. According to the Central Bank of Armenia.
In February alone, reserves grew by 6.5% or $335 million. The upward trend has continued since mid-2025, with reserves regularly reaching new record levels.
The growth was mainly driven by an increase in foreign currency assets and a rise in SDR holdings at the International Monetary Fund.
SDR (Special Drawing Rights) is a reserve asset created by the International Monetary Fund that can be exchanged for real currencies (USD, EUR, etc.) to support an economy.
What it means
Higher reserves strengthen economic stability, support currency stability, and increase confidence in the banking system.